Hybrydowa instalacja OZE „Gaj Oławski 5 AHE” opracowana przez Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu i Energetyczny Klaster Oławski otrzymała koncesję Prezesa URE. To pierwsza w Polsce koncesja udzielona przez URE na wytwarzanie energii elektrycznej w hybrydowej instalacji odnawialnego źródła energii.

Reklama

Hybrydowa instalacja OZE

„Gaj Oławski 5 AHE” jest instalacją hybrydową. Definicję takiej instalacji 31 sierpnia 2023 r. wprowadziła nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii, którą wdrożono w celu zwiększenia wsparcia dla branży OZE, co ma skutkować wzrostem zielonej energii udziału w krajowym miksie energetycznym.

Zgodnie z zapisami nowelizowanej ustawy hybrydowa instalacja OZE to „wyodrębniony zespół urządzeń wytwarzających energię elektryczną z przynajmniej dwóch rodzajów odnawialnych źródeł, które różnią się rodzajem oraz charakterystyką dyspozycyjności wytwarzanej energii”. Jednocześnie, jak podaje URE:

  • żadne z urządzeń wytwórczych nie ma mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 80 proc. łącznej mocy zainstalowanej tego zespołu,
  • wyprowadzenie mocy do sieci elektroenergetycznej następuje przez urządzenie transformujące energię do warunków niezbędnych do jej wykorzystania;
  • zainstalowano magazyn energii, za pomocą którego do sieci wprowadza się co najmniej 5 proc. rocznego wolumenu energii wygenerowanej przez tę instalację, bez uwzględnienia energii pobranej z sieci.

Kluczem do rozwoju OZE w Polsce jest współpraca z samorządami


„Gaj Oławski 5 AHE” – energia ze słońca i z wiatru

Pilotażowy projekt „Gaj Oławski 5 AHE” został wykonany w technologii Agro-Hydro-Energy. Za opracowanie i realizację koncepcji odpowiada Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu i Energetyczny Klaster Oławski. Hybrydowa instalacja wytwarza energię ze słońca i z wiatru. Jest to pierwszy tego typu system w Polsce.

„AHE jest przenośnym i modułowym systemem pozwalającym na jednoczesne prowadzenie działalności rolnej oraz produkcję energii. Konstrukcja AHE umożliwia prowadzenie upraw, nad którymi na wysokości sześciu metrów ułożone są ogniwa fotowoltaiczne. Do produkcji energii wykorzystywane są również turbiny wiatrowe. Energia z instalacji tego typu może być wykorzystywana m.in. do bezemisyjnego prowadzenia prac agrotechnicznych – czytamy w komunikacie URE”.

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

źródło: URE

zdjęcie: freepik

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE