W ubiegłym roku Urząd Premiera Finlandii opublikował kompleksowy raport dotyczący wykorzystania i usuwania dwutlenku węgla – zaprezentowano w nim projekty CCUS i CDR realizowane w Finlandii, gdzie rośnie zainteresowanie wykorzystaniem wychwytywanego dwutlenku węgla. Temat przybliżył Piotr Hajdecki, Senior Advisor w Business Finland.
Największe projekty CCUS w Finlandii
Obecnie największym znanym indywidualnym projektem dotyczącym CCUS w Finlandii jest SHARC rozwijany przez koncern NESTE. Jego celem jest rozwój rafinerii Porvoo poprzez wdrożenie produkcji wodoru i CCS.
Inne projekty dotyczące składowania CO2 – w fazie badań lub studium wykonalności – to wspólne wysiłki firmy energetycznej Helen i norweskiej firmy Horisont Energi oraz firmy energetycznej Tampereen Sähkölaitos razem z Q-Power.
Zarejestruj się na Kongres Carbon Capture
Pod koniec grudnia 2023 przedsiębiorstwo Westenergy Oy, zajmujące się produkcją energii z odpadów, na swoich stronach poinformowało o podpisaniu umowy z CPC Finland Oy i Prime Capital AG na opracowanie, budowę i obsługę pełnowymiarowej jednostki wychwytywania dwutlenku węgla. Po wybudowaniu zakład będzie jednym z pierwszych na taką skalę. Jednostka wychwytywania dwutlenku węgla znacząco zmniejszy ślad węglowy istniejącej instalacji przetwarzania odpadów w energię, zapewniając jednocześnie niezawodne dostawy CO2 dla wielkoskalowego projektu Power-to-X zakładu Koppö Energia w Kristiinankaupunki. Uruchomienie instalacji planowane jest na 2026 rok.
Więcej na temat technologii Carbon Capture przeczytasz w nowym dodatku:
Carbon Capture w Polsce
Wyślij link na adres email: