Sezon grzewczy jeszcze na dobre się nie zaczął, a już w wielu miejscach w Polsce poziomy pyłów zawieszonych już przekroczyły kilkaset procent normy. Przyczyna jest wciąż ta sama – kopciuchy, które wciąż są powodem fatalnej jakości powietrza w kraju. Sytuację pogarsza fakt, że zawieszenie norm jakości węgla wciąż obowiązuje.
Polska w czołówce krajów UE z najgorszą jakością powietrza
Aż 180 z 211 polskich miejscowości w ubiegłym sezonie grzewczym nie spełniło zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia dotyczących jakości powietrza – wynika z raportu HEAL Polska i Polskiego Alarmu Smogowego. W rzeczywistości może być ich znacznie więcej, gdyż w ponad 2 tysiącach gmin nie bada się stanu powietrza.
„Nasz kraj pozostaje jednym z najbardziej zanieczyszczonym w Unii Europejskiej, a sytuację dodatkowo pogorszyła zeszłoroczna decyzja rządu o zawieszeniu norm jakości węgla oraz dopuszczeniu do spalania w domach węgla brunatnego” – wskazuje dyrektorka HEAL Polska Weronika Michalak.
Ten rok niewiele będzie różnił się o poprzedniego, bo decyzją rządu przedłużono zawieszenie norm jakości węgla do końca grudnia.
Czytaj też: Polska stolica smogu jest tylko jedna!
„Niestety niektóre samorządy próbują także osłabiać zapisy uchwał antysmogowych. A należy pamiętać, że każdy sezon grzewczy w naszym kraju skutkuje milionami chorób oraz tysiącami przedwczesnych zgonów z powodu smogu. Dopóki nie przestaniemy ogrzewać naszych domów węglem i innymi paliwami stałymi, dopóty my i nasze dzieci będziemy chorować z powodu smogu, a całe społeczeństwo ponosić koszty leczenia czy nieobecności w pracy” – dodaje Weronika Michalak.
Smog – przyczyna chorób
Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem prowadzi do licznych chorób przewlekłych, a w Polsce powoduje łącznie ponad 45 tysięcy przedwczesnych zgonów każdego roku. Ale wystarczy nawet jeden dzień oddychania smogiem, aby odczuć negatywne skutki: bóle głowy i gardła, problemy z koncentracją, zapalenie płuc czy nawet zaburzenia pracy serca. A najbardziej narażone na te konsekwencje są dzieci.
O jednym nich opowiada opublikowana właśnie przez Heal Polska animacja przedstawiająca historię 11-letniego Maćka. Film nawiązuje do prawdziwych wydarzeń i rzuca światło na to, jak wiele dzieci choruje wskutek narażenia na smog – jednak wciąż nie są one właściwie diagnozowane.
Głos w dyskusji o smogu od kilku lat zabierają także lekarze. Oprócz diagnozowania chorób związanych z zanieczyszczeniem powietrza dostrzegają oni potrzebę odejścia od spalania węgla – głównej przyczyny smogu w Polsce.
„Konieczna jest zmiana mentalności i sposobu myślenia o węglu. To jest trochę tak jak z paleniem papierosów – dziś każdy wie, że jest ono szkodliwe. Jednak dojście do tego etapu zajęło sporo czasu. Myślę, że podobnie będzie w przypadku węgla – musimy dokonać dużych zmian w mentalności i rozpocząć skuteczną edukację w bardzo wielu kręgach – od środowisk medycznych po grupy decydentów” – wskazywał podczas ubiegłego sezonu grzewczego pulmonolog dr hab. n. med. Tadeusz Zielonka.
Fabryka pelletu – nowy numer Magazynu Biomasa:
źródło: HAEL Polska
zdjęcie: freepik
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE