Szwecja zbuntowała się przeciwko unijnym planom i odrzuciła koncepcję energii pochodzącej w 100% z OZE. Kraj nie rezygnuje jednak z ekologicznych rozwiązań.

20 czerwca krajowy parlament zadecydował, że Szwecja nie przyjmie unijnego celu 100% energii z OZE. Państwo nadal pozostaje przy koncepcji braku paliw kopalnych, ale zastąpi je także atomem.

Reklama

Czytaj też: Potencjał energetyki wiatrowej na wyczerpaniu?


Wiatr i słońce to nie wszystko

Unijne ustalenia są wciąż poddawane weryfikacjom. Spore znaczenie w kontekście celów energetycznych ma obecnie atom. Państwa spierają się o to, czy powinno się go uznawać za OZE. Grupie lobbującej za energią jądrową przewodzi Francja, która znaczną część swojej mocy pozyskuje właśnie z takich źródeł. Szwecja stanęła po jej stronie, bo włodarze skandynawskiego kraju wierzą, że atom daje szansę na zbilansowanie niestabilnego i zawodnego systemu OZE.

40 lat temu Szwecja zrezygnowała z inwestowania w energię jądrową, ale teraz dostrzega jej potencjał. Tym bardziej w kontekście tego, jak szybko wzrasta zapotrzebowanie energetyczne. Co roku się ono zwiększa, a według szacunków do 2040 roku ma osiągnąć pułap 300 TWh. Zzwedzki państwowy zakład energetyczny i ciepłowniczy Vattenfall rozważa budowę dwóch małych reaktorów modułowych (SMR).


Czytaj też: Rozwój niewykorzystanego potencjału biomasy leśnej w Ontario


Reakcje stronnictw unijnych

Decyzję Szwecji gorąco poparła brytyjska grupa Net Zero Watch, która uważa cele unijne za utopijne i niezrównoważone. Argumentem dla tej tezy jest twierdzenie, że zakładane plany są drogie i mogą prowadzić do obniżenia standardu życia obywateli oraz silniejszego rozwarstwienia klas społecznych.

Z drugiej strony jest spora grupa krytyków, która wskazuje na to, że energia z atomu jest droga, a budowa takiego obiektu pochłania dużo czasu i jest niebezpieczna.

Szwecja zaapelowała także o przedłużenie subsydiów dla rezerwowych elektrowni węglowych, co również spotkało się z niezadowoleniem UE. Warto zwrócić uwagę, że obecnie już 98% energii elektrycznej w Szwecji powstaje w elektrowniach wodnych, jądrowych i wiatrowych.

Biomasa w ciepłownictwie i energetyce

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Zdjęcie: shutterstock

Źródło: Euractiv, Western Standard

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE