Badania z 2021 roku pokazały, że wykorzystanie bioetanolu produkowanego z kukurydzy powoduje mniejszą emisję gazów cieplarnianych nawet o 52% w porównaniu do benzyny. Jednak produkcja biopaliw ma także mankamenty. Niektórych można się pozbyć dzięki… owadom.

Przy obecnych założeniach dążących do redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz obniżenia szkodliwego wpływu działalności człowieka na środowisko, produkcja i wykorzystanie biopaliw wydaje się być atrakcyjną alternatywą. Nie tylko ze względów ekologicznych, finansowych (wykorzystanie np. resztek po produkcji rolnej), ale również bezpieczeństwa energetycznego w przypadku konfliktów zbrojnych w regionach wydobywających ropę naftową.

Reklama

Nie można też być jednostronnym przy ocenie biopaliw. W przypadku biopaliwa pierwszej generacji należy pamiętać, iż powstają one z roślin, które z złożenia uprawia się w celach konsumpcyjnych lub jako paszę dla zwierząt gospodarskich. Budzi to kontrowersje ze względu na fakt, iż uprawa roślin do produkcji biopaliw odbywa się na obszarach, gdzie występuje ubóstwo żywnościowe. Dodatkowo należy pamiętać, że obecnie pola uprawne zajmują duże powierzchnie i aby zwiększyć ilość plonów pod uprawę biopaliw wycinano hektary lasów lub osuszano torfowiska.

Zmniejsza emisję gazów

Oprócz faktu, iż zmniejszyła się ilość naturalnych siedlisk dla dzikich zwierząt, dodatkowo został uwolniony dwutlenek węgla zmagazynowany w drzewach oraz glebie, w wyniku czego oszczędność emisji gazów cieplarnianych została zmniejszona. Paliwa z alg mają bardzo duży potencjał bo nie pochłaniają areałów ziem, lecz są dość drogie, a produkcja
zazwyczaj jest niestabilna. Prace nad paliwami czwartej generacji nadal trwają, a na obecnym etapie są bardzo kosztochłonne, być może w przyszłości to one będą podstawowym typem biopaliw.

Paliwa drugiej generacji, które powstają z biomasy ligno-celulozowej lub drzewnej oraz pozostałości po produkcji roślinnej, zdają się być jednymi z najmniej szkodzących środowisku. Niemniej jednak, do powstania biopaliwa, a konkretnie bioetanolu niezbędna jest duża ilość glukozy (klasyczna fermentacja, jaką wykorzystujemy przy produkcji alkoholu spożywczego).

To tylko fragment artykułu. Całym przeczytasz w Magazynie Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE