Eksperci ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Fundacji GAP i Grupy LUX MED wybrali 66 miast powiatowych i przeanalizowali jakość powietrza, dostęp do terenów zielonych, poziom zanieczyszczenia wód czy aktywność w zakresie podejmowania działań proekologicznych. Wnioski znalazły się w Indeksie Zdrowych Miast. Gdzie w Polsce najlepiej dbają o środowisko?
Troska o środowisko jest nie tylko nieodłącznym elementem polityki miejskiej, ale także naturalnym wyborem i potrzebą mieszkańców. W miastach obserwujemy rosnące zaniepokojenie dotyczące zmian klimatycznych, degradacji środowiska i utraty różnorodności biologicznej. Świadomość na temat tych problemów wzrasta, a społeczeństwo zaczyna dostrzegać bezpośrednie i pośrednie skutki zaniedbywania ekologii.
64% Polaków dokonuje zakupów z myślą o środowisku
Wybory podejmowane przez Polaków są dyktowane troską o planetę i przyszłość pokoleń. 64% z nas zgadza się ze stwierdzeniem, że ważne jest, by decydując się na produkty i usługi, brać pod uwagę ich wpływ na środowisko[1] (dane Digital Care Group).
– Troska o ekologię nie jest już jedynie abstrakcyjnym hasłem. Wielu z nas dostrzega znaczenie jakości powietrza, czy dostępu do terenów zielonych dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Widzimy potrzeby zmian na rzecz ekologii i popularyzowania profilaktyki, jednak cały czas jest dużo do zrobienia. Jako LUX MED z dużą odpowiedzialnością i pełnym zaangażowaniem podchodzimy do wsparcia działań na rzecz środowiska. Dlatego bardzo się, cieszę że udało nam się wypracować narzędzie jakim jest Indeks Zdrowych Miast, który przede wszystkim pełni funkcję drogowskazu dla miast. Wierzę, że prośrodowiskowe działania wyróżnionych w Indeksie samorządów staną się inspiracją i standardem dla innych – podkreśla Anna Rulkiewicz, Prezeska Grupy LUX MED.
Czytaj też: Solarne chodniki – nowy trend w europejskich miastach?
Indeks Zdrowych Miast
W Indeksie Zdrowych Miast kategoria środowisko została zdefiniowana jako zakres działań ograniczających negatywny wpływ człowieka na trzy wymiary – na powietrzę, ziemię i wodę. W pierwszym obszarze uwzględniono m.in. temat smogu, który jest przyczyną licznych chorób, nie tylko układu oddechowego. W drugim badacze pochylili się m.in. nad brakiem dostępu do terenów zielonych, który okazuje się jednym z czynników negatywnie wpływających na dobrostan mieszkańców miast, także w wymiarze zdrowotnym, poprzez ograniczenie możliwości aktywnego wypoczynku w pobliżu miejsca zamieszkania. Natomiast analizując obszar dotyczący wody, przeanalizowano m.in. zanieczyszczenie wód stojących i płynących, czy brak dostępu do wody pitnej.
– Badanie kategorii środowisko, w tym szczególnie jakości ziemi, powietrza i wody, jest niezwykle ważne dla zdrowia mieszkańców miast. To właśnie te trzy elementy stanowią fundament naszego ekosystemu, a ich stan ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie. Indeks Zdrowych Miast jest narzędziem, które pomaga w identyfikowaniu problemów ekologicznych, dzięki czemu wspiera miasta w podejmowaniu działań mających na celu ochronę środowiska i zapewnienie jak najlepszych warunków życia mieszkańców – wyjaśnia dr Adam Czerniak, ze Szkoły Głównej Handlowej, Kolegium Gospodarki Światowej.
Zwycięzcy kategorii Środowisko
Liderem w kategorii środowisko został Sopot, a tuż obok niego na podium stanęły Olsztyn i Poznań. W pierwszej dziesiątce Indeksu znalazły się: Grudziądz, Rzeszów, Białystok, Zamość, Elbląg, Koszalin, Chorzów.
Sopot, który okazał się najlepszy w kategorii środowisko osiągnął następujące wyniki:
- Stężenie pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu – 18,5 µg/m3 (dopuszczalne normy 20 µg/m3 średniorocznie)
- Stężenie dwutlenku azotu NO2 w powietrzu – 14,4 µg/m3 (dopuszczalne normy 40 µg/m3 średniorocznie)
- Powierzchnia terenów zieleni – 20,2% powierzchni ogółem
- Odpady zebrane selektywnie – 43,9% odpadów zebranych ogółem
- Drogi rowerowe – 73,8 m (relacja długości dróg rowerowych do długości ulic, 73,8 m oznacza, że na każde 100 m dróg o nawierzchni twardej przypada 73,8 m dróg rowerowych)
- Czynne przystanki autobusowe i tramwajowe – prawie 6 na 1 km2 powierzchni miasta
Więcej: https://www.luxmed.pl/assets/media/Indeks_Zdrowych_Miast.pdf
Biomasa w ciepłownictwie i energetyce
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
[1] Wyniki badania „Smart Barometr” z 2022 roku, Digital Care.
źródło, zdjęcie: Luxmed