W Czechach rośnie udział biometanu w sieci. Grupa GasNet, największy dystrybutor gazu w Republice Czeskiej, uruchomiła kolejny zakład produkcji biometanu. To trzecia biogazownia na terenie kraju, która dostarcza zielony gaz do odbiorców końcowych.

Reklama

Biometanownia Horní Suchá Energy Center

Zakład zlokalizowany w miejscowości Horní Suchá, działający obecnie w trybie próbnym, przesyła pierwsze metry sześcienne gazu do publicznej sieci dystrybucyjnej GasNet. Horní Suchá Energy Center od początku marca dostarcza biometan klientom w regionie. Dzięki temu mieszkańcy Karwińskiej i Hawierzowska mają już odnawialny gaz w swoich piecach i bojlerach. Dzienna produkcja wzrosła już do 2000 metrów sześciennych, a maksymalna wydajność zakładu to 450 m3 produkowanego biometanu na godzinę.

„Kontynuujemy zwiększanie udziału biometanu w naszej sieci dystrybucji. Jest to gaz ekologiczny i w pełni odnawialny, który ponadto nie musi być transportowany i może być wytwarzany bezpośrednio w miejscu zużycia. Produkcja biometanu wspiera więc również niezależność energetyczną” – powiedział Andrej Prno z GasNet.- „Biometan to produkt końcowy gospodarki o obiegu zamkniętym, którą wspieramy w GasNet. Mówiąc prościej, wyrzucone skórki ziemniaczane wracają do Twojej kuchni w postaci gazu, którego używasz do gotowania następnego posiłku” – podsumował.


6. Kongres Biometanu – zobacz program wydarzenia!


W 2023 r. wyprodukują ponad 1 mln m3 biometanu

Pierwszą biogazownię GasNet przyłączył do sieci w 2019 roku. Był to zakład w Rapotínie na północnych Morawach. Kolejną biogazownię w Litomyšlu we wschodnich Czechach przyłączono trzy lata później. Horní Suchá Energy Center to trzecia biogazownia w Czechach, która dostarcza biometan do odbiorców końcowych.

„Jeśli chodzi o rozpoczęcie próbnej eksploatacji, planujemy wyprodukować w tym roku ponad 1 mln m3 biometanu” – mówi Sebastian Sikora, prezes firmy Organic technology, która obsługuje stację w Horní Suché.

„Sprawdzamy gaz przed wprowadzeniem do systemu dystrybucyjnego, aby upewnić się, że wszystkie jego parametry spełniają niezbędne normy. Mamy informacje online o przepływie i jakości gazu w naszej dyspozytorni. Na miejscu zainstalowaliśmy również naszą stację nawaniania, która dodaje do gazu charakterystyczny zapach w celu łatwego wykrycia. Samego biometanu nie da się wyczuć” – wyjaśnia Andrej Prno.

Biometan i nawóz

W biogazowni Horní Suché biometan produkowany jest z odpadów żywnościowych lub pozostałości, które nie nadają się do spożycia m.in z uwagi na przekroczony termin ważności. Substrat stanowią głównie resztki kuchenne i odpady z gastronomii.

 „Dzięki fermentacji beztlenowej przetwarzamy wszelkie odpady, które są zdolne do rozkładu bez dostępu powietrza. Wykorzystujemy domowe odpady kuchenne, biodegradowalne odpady z ogrodów i parków, przeterminowaną i wadliwą żywność, odpadowe tłuszcze, odpady ze stołówek, zakładów gastronomicznych, odpady z przemysłu spożywczego. Pozyskujemy z nich nie tylko biogaz, ale także ekologiczny nawóz do dalszego wykorzystania w rolnictwie – dodaje Sebastian Sikora.

Zakład w Horní Suché może również przetwarzać odpady w opakowaniach.

„Nasza technologia może oddzielać opakowania. Zdolność przerobowa zakładu wynosi 20 000 ton bioodpadów rocznie, z czego powstaje 3 200 000 m3 zielonego biometanu i 1200 ton skoncentrowanego nawozu organicznego – podsumowuje Sebastian Sikora.


Zarejestruj się na 6. Kongres Biometanu


W Czechach ponad 550 biogazowni może produkować biometan

W Czechach biometan stanowi bardzo obiecujący i perspektywiczny sektor gospodarki. Szacuje się, że do 2030 r. zielony gaz może zastąpić od 10 do 15% zużycia gazu ziemnego wykorzystanego do ogrzewania i transportu drogowego. Jednak do rozwoju branży niezbędne są jasnookreślone warunki dotacji.

„W Czechach istnieje już ponad 550 biogazowni, które mogą produkować biometan. Mamy podstawowe przepisy dotyczące dystrybucji tego gazu (…) Istnieje jednak potrzeba stworzenia skutecznych ram regulacyjnych wsparcia finansowego, które zmotywują właścicieli biogazowni i inwestorów do produkcji biometanu – przypomina Andrej Prno z GasNet.

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło, zdjęcie: GasNet

 

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE