29 września zainaugurowano budowę farmy wiatrowej w Dębnicy Kaszubskiej. Za kilka miesięcy farma będzie produkowała zieloną energię, która wystarczy, by zasilić kilkanaście tysięcy gospodarstw domowych. Inwestor wyda ponad 100 mln złotych na produkcję zielonej energii.
6 turbin o mocy 20,7 MW
Kolejna już farma grupy Uriel w Polsce będzie składała się z 6 turbin o mocy 20,7 MW, a koszt jej budowy to ponad 100 mln złotych.
Właśnie wykonywany jest ostatni fundament pod turbinę wiatrową.
– Całość budowy łącznie z instalacją i uruchomieniem turbin chcemy zakończyć do marca 2022 roku. Wtedy nasza elektrownia zacznie dostarczać zielony, ekologiczny, bezemisyjny prąd do sieci – wyjaśnia Xavier Canals, członek zarządu spółki DK Farma Wiatrowa.
Realizowana inwestycja ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego oraz realizacji krajowej i unijnej strategii zielonej energii.
Farma wiatrowa w Dębnicy Kaszubskiej
– Inwestycja w Dębnicy Kaszubskiej to kolejny krok w procesie wdrażania w Polsce zmiany mixu energetycznego, tak istotnego z perspektywy bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz dostosowania się do dyrektyw Unii Europejskiej. To też element realizacji Zielonego Ładu oraz ogłoszonego właśnie programu Polski Ład, który kładzie nacisk na rozwój energii z wiatru – zaznacza Janusz Gajowiecki, prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.
6 „wiatraków” wytworzy łączną moc 20,7 MW, co wystarczy na zasilenie energią elektryczną ponad piętnastu tysięcy gospodarstw domowych. Farma przyczyni się do obniżenia emisji CO2 do atmosfery o ponad 50 tysięcy ton rocznie.
W związku z inwestycją spółka w porozumieniu z Zarządem Dróg Powiatowych w Słupsku przyczyni się do remontu części dróg powiatowych. Natomiast coroczne wpływy do budżetu Dębnicy Kaszubskiej wyniosą ok. 700.000 złotych.
Prąd wytwarzany w farmie po wygranej przez inwestora w 2019 roku aukcji zasili sieć poprzez stację Dębnica Kaszubska należącą do Energa Operator S.A.
Czytaj też: Nowa inwestycja ZE PAK. Powstanie farma wiatrowa Kazimierz Biskupi
Farma wiatrowa i inwestycje towarzyszące
– Przygotowania do rozpoczęcia prac budowlanych w takich inwestycjach trwają wiele lat i polegają na uzyskaniu szeregu pozwoleń, opinii oraz decyzji zarówno ze strony starostwa, jak i innych instytucji, kontrolujących i zatwierdzających prawidłowy przebieg inwestycji – mówi Xavier Canals.
Inwestor na mocy podpisanego porozumienia z gminą zobowiązał się do realizacji szeregu inwestycji towarzyszących budowie farmy wiatrowej.
– W momencie powstania farmy ich kwota wyniesie 250 tys. złotych. Później regularnie, co pięć lat spółka będzie inwestowała w komfort życia mieszkańców kolejnych 120 tys. złotych. Będzie także dokładać do funduszy sołeckich 25 tys. zł rocznie – dodaje Xavier Canals.
Grupa Uriel w Polsce
Farma wiatrowa Dębnica Kaszubska to nie jedyne prowadzone przedsięwzięcie grupy Uriel w Polsce. Przed kilkoma miesiącami spółka rozpoczęła prace budowlane w Białym Borze w województwie zachodniopomorskim. Powstaje tam farma z 42 turbinami, obecnie ponad połowa turbin jest już zainstalowana i lada dzień rozpocznie produkcję zielonej energii. Po zakończeniu budowy FW Biały Bór dostarczy energię do ponad 100 tys. Domów farma przyczyni się do obniżenia emisji CO2 do atmosfery o ponad 350 tysięcy ton rocznie.
Również tam będą realizowane inwestycje towarzyszące a wpływy podatkowe i dzierżawne dla gminy wyniosą ok. 2,5 mln złotych każdego roku przez następnych 30 lat.
Magazyn Biomasa. Sprawdź poniżej:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródło, zdj.: informacja prasowa
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE