– Aż 6 mld złotych przeznaczy Polska na transformację ciepłownictwa – mówił podczas konferencji GAZTERM 2021 Artur Michalski z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Temat przyszłości sektora ciepłowniczego omawiano podczas panelu poświęconego transformacji energetycznej.

Reklama

Transformacja ciepłownictwa to wyzwanie

– Na transformację ciepłownictwa będzie 6 mld złotych – powiedział Artur Michalski, wiceprezes NFOŚiGW, podczas 24 konferencji GAZTERM 2021 w Międzyzdrojach. O modelach finansowania i instrumentach wsparcia transformacji ciepłownictwa rozmawiano podczas panelu dyskusyjnego z udziałem także:

  • Piotra Dziadzio – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Główny Geolog Kraju, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa,
  • Roberta Perkowskiego – Prezes Zarządu, Izba Gospodarcza Gazownictwa
  • Pawła Sałka – Doradca Prezydenta RP
  • Artura Warzochy – Prezes Zarządu, TAURON Nowe Technologie
  • Jakuba Kowalskiego – Członek Zarządu ds. operacyjnych PSG sp. z o.o.

– Transformacja ciepłownictwa będzie dużym wyzwaniem – powiedział Paweł Sałek dodając, że sektor będzie musiał wykazać rosnący udział „zielonego” ciepła o 2,1% rocznie. Czy gaz, który jest wg Unii Europejskiej paliwem przejściowym, jest optymalnym rozwiązaniem dla ciepłowni?

 

– Obecnie proces przyłączania przedsiębiorstw ciepłowniczych do sieci jest bardzo wydłużony. Mamy kłopot z realizacją inwestycji gazowych. Przyłącze gazowe w ciągu 1-2 lat? To dziś niemożliwe – mówił Jakub Kowalski z PSG podkreślając, że Polska ma swoje białe plamy gazowe, gdzie proces gazyfikacji prawdopodobnie nie będzie zrealizowany.

Te przedsiębiorstwa, które stoją przed koniecznością modernizacji swoich instalacji, powinny rozważyć wybór paliw alternatywnych – biomasy czy biogazu.


Zarejestruj się na Konferencję Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie


Odnawialne gazy na GAZTERM 2021

To, że branża energetyczna i gazowa szykuje się do zmian było widoczne w programie konferencji GAZTERM. Swoje miejsce znalazły w nim „zielone” gazy – biogaz, biometan i wodór.

– Gaz ziemny ma przestać istnieć. Spójrzmy na prognozy UE i nie łudźmy się – mówił podczas panelu „Gaz ziemny paliwem pomostowym w transformacji energetycznej z perspektywy krajowej i regionalnej” prezes Transition Technologies prof. dr hab. inż. Konrad Świrski.

O roli biogazu mówił m.in. Ireneusz Zyska, pełnomocnik rządu ds. OZE. Temat ten podjął także Przemysław Wacławski z PGNiG, deklarując, że przedsiębiorstwo chce być liderem w zakresie dystrybucji paliw alternatywnych oraz magazynowania wodoru.

– Dlaczego do tej pory PGNiG czy Izba Gospodarcza Gazownictwa nie zajmowały się biogazem? Ponieważ to się nie opłacało. Kto kilka lat temu płaciłby kilka razy więcej za m3 biometanu? – pytał retorycznie Robert Perkowski, prezes zarządu IGG. – Dziś jednak zmieniła się sytuacja regulacyjna – biogaz będzie opłacalny, musimy to zrobić (inwestować w biogaz – przyp. red.), jest na biogaz zapotrzebowanie – mówił.

GAZTERM

Do rozwoju branży brakuje jednak kluczowych aktów regulacyjnych dotyczących biometanu. Według Piotra Dziadzio z resortu klimatu legislacja w tym zakresie już wkrótce będzie gotowa.

– Ministerstwo klimatu przygotowuje pełną legislację w zakresie produkcji i wykorzystania biometanu. Jesteśmy na końcowym etapie konsultacji i niebawem przepisy ujrzą światło dzienne – deklarował Dziadzio.

„Perspektywy dla zielonych gazów w Polsce na tle doświadczeń międzynarodowych”

Temat gazów odnawialnych omawiano podczas VI panelu dyskusyjnego „Perspektywy dla zielonych gazów w Polsce na tle doświadczeń międzynarodowych”, którego panelistami byli:

  • Paweł Stańczak – Zastępca Dyrektora Generalnego ds. Rozwoju i Transformacji
  • Krzysztof Kochanowski – Prezes Zarządu Hydrogen Poland  PIME
  • Artur Cieślik – Wiceprezes Zarządu ds. Strategii i Regulacji PGNiG SA
  • Prof. dr hab. inż. Jacek Dach – Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu /Polskie Stowarzyszenie Biometanu
  • Dr inż. Jacek Jaworski – Instytut Nafty i Gazu – Państwowy Instytut Badawczy
  • Piotr Korytkowski – Prezydent Miasta Konina
  • dr hab. Jakub Pokrzywniak – Kancelaria WKB
  • Paweł Turowski – Ekspert, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

– Potencjał produkcyjny Polski to 8 mld m3 biometanu – mówił prof. Jacek Dach podczas swojego wystąpienia. – Jestem zdania, że należałoby postawić na biometan, zamiast wodoru – mówił.

Program GAZTERM 2021 zakończył sesja dotycząca sztucznej inteligencji w branży energetycznej.

Magazyn Biomasa – sierpień 2021:

Zdjęcia: Redakcja Magazynu Biomasa

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE