W Indiach opracowano pierwsze na świecie w 100 proc. przyjazne dla środowiska baterie. Toksyczne i niebezpieczne substancje z akumulatorów zastąpiono ziołowym elektrolitem. Ich sekretem jest aloes.

Ekologiczne baterie. Czy to możliwe?

Powszechnie wiadomo, że baterie, których używamy na co dzień  zawierają substancje szkodliwe dla zdrowia człowieka i dla środowiska. Decyduje o tym między innymi zawartość metali takich jak kadm, ołów, rtęć, oraz substratów tworzących elektrolit, które mają właściwości żrące i korozyjne. Wyciekanie substancji niebezpiecznych z baterii w trakcie ich długoletniego pobytu na wysypisku  może przynieść nieodwracalne szkody dla środowiska. Opracowanie ekologicznej baterii na bazie aloesu to przykład innowacyjnego podejścia i kreatywności w zakresie poszukiwania nowych rozwiązań.

Reklama

Baterie z aloesu bez toksycznych substancji

Absolwenci inżynierii Nimisha Varma i Naveen Suman w Radżastanie do stworzenia elektrolitu do baterii wykorzystali ekstrakty z aloesu z dodatkiem kilku składników ziołowych używanych w produktach kosmetycznych. W wyniku tego na bazie aloesu powstały pierwsze na świecie całkowicie przyjazne dla środowiska i bezpieczne baterie 1,5 V AA i AAA, które  z powodzeniem można wykorzystywać na co dzień w pilotach, zabawkach czy zegarach. Technologia przekształca energię chemiczną wewnątrz rośliny w energię elektryczną. Startup Aloe Ecell zastąpił toksyczne i niebezpieczne substancje ze standardowych akumulatorów elektrolitem ziołowym. Baterie z aloesu nie powodują zanieczyszczenia gleby, wody ani powietrza, ponieważ nie zawierają żadnych niebezpiecznych metali. Ponadto z uwagi na brak wodorotlenku potasu baterie z aloesu nie grożą wybuchem.


Czytaj także: Biogaz z Browaru Żywiec


Cudowny aloes

Dobroczynna moc aloesu jest powszechnie znana. Roślina kojąco wpływa na skórę, sprzyja detoksykacji organizmu i stymulacji układu odpornościowego, jest szeroko wykorzystywany jako składnik kosmetyków i naturalne panaceum na choroby. Okazuje się, że nie tylko. Podczas badań autorzy innowacji odkryli, że aloes może również wytwarzać energię elektryczną i zasilać baterie.

Baterie z aloesu – taniej i wydajniej

Startup Aloe Ecell  twierdzi, że koszty produkcji baterii z aloesu są o 10 proc. niższe w porównaniu do kosztów jakie generuje wytworzenie zwykłych baterii. Poza tym, według szacunków firmy, nowe baterie działają o 50% dłużej niż ich standardowe odpowiedniki. Baterie z aloesu dostarczają czystą, zieloną energię i można je łatwo utylizować bez nie powodując zanieczyszczeń lub zagrożenia pożarowego. Są one nie tylko przyjazne i bezpieczne dla środowiska naturalnego, ale mogą stanowić źródło dochodu dla uprawiających rośliny rolników. Startup Aloe Ecell  zdobywa nagrody i wyróżnienia w dziedzinie innowacyjności. Technologia nie została jeszcze opatentowana, ale producenci twierdzą, że średni koszt tych baterii w Indiach wyniesie około 9-10 rupii (0,11 EUR/0,13 USD) za sztukę.

„Bateria z aloesu to krok w kierunku zrównoważonego rozwoju i redukcji śladu węglowego” – mówi Nimisha Varma, a Naveen Suman dodaje:

” W końcu natura zwycięży, a bateria z aloesu będzie prawdziwą rewolucją”.

 

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źródło: aloeecell.com; brightvibes.com

Zdjęcie: UnboxingStartups.com

 

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE