Z prawdziwą przyjemnością oddaję w Państwa ręce raport „Pellet drzewny w Polsce”. To pierwsze opracowanie dotyczące pelletu drzewnego, które odnosi się do najważniejszych kwestii związanych ze spalaniem tego biopaliwa. Przedstawia też aktualną sytuację krajowego sektora pelletowego oraz rekomendacje dotyczące jego rozwoju.


Zarejestruj się na czerwcowe Forum Pelletu

Reklama

 

Publikacja raportu nie jest przypadkowa – od wielu miesięcy toczą się w Polsce debaty na temat implementacji Europejskiego Zielonego Ładu, transformacji społeczno-gospodarczej, której celem jest neutralność klimatyczna UE do 2050 r. Ważną rolę w osiągnięciu tego celu może odegrać branża bioenergii, w tym biomasy. Nie tylko w kontekście redukcji emisji gazów cieplarnianych, ale też zapewniając dodatkowe korzyści społeczne, środowiskowe i ekonomiczne. Idea, która stoi za EZŁ, nie będzie łatwa do zrealizowania, ale inwestycje w technologie przyjazne dla środowiska to w gruncie rzeczy ogromna szansa dla polskiej gospodarki. A jej istotnym elementem jest branża drzewna, która zatrudnia ok. 330 tys. osób i generuje 2,5% krajowego PKB.

 

Raport „Pellet drzewny w Polsce”

Celem niniejszego opracowania jest popularyzacja pelletu jako ekologicznego, odnawialnego paliwa, które powinno znaleźć znaczące miejsce w krajowym miksie energetycznym. Polskie miasta od lat są w niechlubnej czołówce najbardziej zanieczyszczonych pod względem jakości powietrza na świecie. Konsekwentna polityka antysmogowa, uwzględniająca istotną rolę pelletu drzewnego w ogrzewnictwie indywidualnym, może znacząco to zmienić!

Przedstawione w raporcie rekomendacje dotyczące krajowego sektora pelletowego to szereg przygotowanych przez ekspertów rozwiązań, których wdrożenie nie tylko wpisze się w systemową walkę z niską emisją, ale także pozytywnie wpłynie na konkurencyjność krajowych przedsiębiorstw i wzrost ich innowacyjności. Tak, innowacyjności, bo branża pelletu to także urządzenia do jego spalania, a te wyróżnia nowoczesna, praktycznie bezobsługowa technologia.

Autorzy raportu

Raport jest efektem pracy naukowców i ekspertów zajmujących się tematem biomasy drzewnej, od lat publikujących artykuły naukowe i branżowe z tego obszaru oraz aktywnie działających w zakresie popularyzacji pelletu drzewnego w Polsce. Wśród tego grona znaleźli się:

  • dr inż. Krystyna Kubica, specjalista w dziedzinie fizykochemii i technologii energochemicznego wykorzystania paliw kopalnych i odnawialnych (biomasy), wieloletni dyrektor Zakładu Fizykochemii i Energetycznego Przetwórstwa Paliw ICHPW w Zabrzu, specjalista KOBIZE IOŚ PIB;
  • dr hab. inż. Wojciech Cichy, kierownik Zakładu Bioenergii w Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technologii Drewna, Specjalista w zakresie biopaliw stałych, spalania paliw biomasowych oraz gospodarki odpadami w przemyśle drzewnym, autor wielu publikacji z tego zakresu a także ekspertyz, opinii eksperckich oraz opracowań dla przedsiębiorców, organów administracji państwowej i sądów;
  • Tomasz Nowak, prezes zarządu BIOPAL, prawnik specjalizujący się w branży OZE i angażujący się we właściwe traktowanie pelletu drzewnego w walce o czyste powietrze w Polsce i respektowanie wysokich standardów w branży;
  • Adam Sarnaszek, prezes zarządu Polskiej Rady Pelletu oraz Biocontrol, audytor systemów zarządzania jakością i wieloletni dyrektor jednostki certyfikującej, koordynował tworzenie autorskiego programu administrowania systemem certyfikacji dla biomasy na cele energetyczne SNS, który do dnia dzisiejszego stanowi najczęściej wybierane rozwiązanie przy weryfikacji łańcucha dostaw biomasy na cele OZE;
  • Agnieszka Kędziora-Urbanowicz, wiceprezes Polskiej Rady Pelletu, autoryzowany audytor systemów zapewniania jakości ENplus/ DINplus.

Opracowanie, które trzymają Państwo w ręce, zdecydowanie nie wyczerpuje wszystkich zagadnień związanych z pelletem drzewnym. Publikacja jest silnym głosem ekspertów i przedstawicieli branży dotyczącym konieczności wspierania polskiego sektora biopaliw stałych, praktycznym informatorem dla wszystkich zainteresowanych tematyką odnawialnych źródeł energii i roli pelletu w wypełnianiu krajowego celu OZE, w końcu – punktem wyjścia do szerszej dyskusji na temat polityki energetycznej Polski i zadań jakie stoją przed samorządami w trudnej batalii o czyste powietrze. Już dziś zapraszam Państwa do rozmów.

Pobierz za darmo:

Raport Pellet drzewny w Polsce

Pobierz raport

Wyślij link na adres:

Zaznaczenie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie od Biomass Media Group Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu drogą e-mailową newslettera oraz innych informacji handlowych w celu marketingu bezpośredniego, która jest świadczeniem wzajemnym w zamian za otrzymanie możliwości pobrania określonych treści. Zgoda ta może zostać wycofana w dowolnym momencie poprzez wykorzystanie linku dezaktywacyjnego dostępnego w każdej wiadomości. Więcej informacji na temat przetwarzania Twoich danych znajdziesz w Polityce prywatności [https://magazynbiomasa.pl/polityka-prywatnosci/].

Chcesz się podzielić opinią na temat raportu? Napisz do nas: redakcja@magazynbiomasa.pl

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:


Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE