W gminach Dzierzgoń i Stary Targ ukończono budowę Farmy Wiatrowej Pomerania, na którą składa się 29 turbin. Roczna produkcja energii elektrycznej farmy wyniesie 300 GWh i będzie zasilać czystą energią około 160 tys. gospodarstw domowych.


REKLAMA

Reklama

Budowa farmy wiatrowej na Pomorzu, należącej do międzynarodowej grupy energetycznej Ignitis Group, osiągnęła finalny etap. Ostatnia turbina wiatrowa została zainstalowana pod koniec listopada br. Instalacja turbin w jednej z największych farm wiatrowych w Polsce rozpoczęła się w połowie maja 2020 roku.

Farma Wiatrowa Pomerania jest pierwszą tego typu inwestycją Ignitis Group w Polsce. Składa się z 29 turbin wiatrowych o mocy nominalnej od 3 do 3,3 MW.

farma wiatrowa

– Zakończenie budowy farmy wiatrowej na Pomorzu to kolejny ważny krok w kierunku dekarbonizacji systemu energetycznego Polski. Jest to również wyjątkowo ważne wydarzenie dla Grupy Ignitis. Ponieważ zwiększy ono portfel zielonej energii w Grupie. A także umocni jej pozycję w rozwijającym się sektorze energii odnawialnej w Polsce – mówi Darius Maikštėnas, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny Grupy Ignitis.

Szacuje się, że pomorska farma wiatrowa zacznie pracować z pełną mocą od wiosny 2021 roku. Wtedy zostanie ukończone przyłączenie turbin do sieci. Całkowita roczna produkcja energii elektrycznej wyniesie 300 GWh i będzie zasilać czystą energią około 160 tys. gospodarstw domowych rocznie. Wartość zaplanowanych inwestycji w ramach projektu szacuje się na około 127 mln EUR.

Rozwój zielonej energii jest jednym z głównych priorytetów zrównoważonego rozwoju, ustanowionych w długoterminowej strategii Ignitis Group, która pracuje nad rozwojem zielonego potencjału wytwórczego o łącznej mocy operacyjnej 4 GW do 2030 roku. Oprócz Farmy Wiatrowej Pomerania rozwijanej w Polsce, Grupa prowadzi również podobne projekty na Litwie. Obecnie w trakcie realizacji znajduje się projekt farmy wiatrowej w regionie Możejki, gdzie wytwarzać zieloną energię będzie 14 turbin wiatrowych o łącznej mocy do 63 MW.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:


Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źródło: Grupa Ignitis
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE