W Björkö pod Göteborgiem kilka dni temu firma Modvion postawiła 30-metrową, drewnianą wieżę turbin wiatrowych. Za dwa lata takie wieże chcą produkować na skalę komercyjną.


REKLAMA

Reklama

Drewniana konstrukcja jest mocna jak stal i od samego początku czyni elektrownię wiatrową neutralną dla klimatu.

– To znaczący przełom, który toruje drogę dla nowej generacji turbin wiatrowych. Laminowane drewno jest mocniejsze niż stal o tej samej masie, a wieże dzięki budowie modułowej mogą stać się jeszcze wyższe. Korzystając z drewna, zmniejszamy również emisję dwutlenku węgla podczas produkcji – mówi Otto Lundman, dyrektor generalny Modvion AB.

Wieża wiatrowa, która została teraz wzniesiona na Björkö, ma 30 metrów wysokości i ma być wykorzystywana do celów badawczych.

Ale już w 2022 r. zostanie zbudowana pierwsza drewniana wieża na skalę komercyjną. Firma Modvion podpisała list intencyjny z Varberg Energi dotyczący budowy wieży o wysokości 110 metrów. Kolejny kontrakt zawarty zostanie z Rabbalshede. Dla tego przedsiębiorstwa zbudowanych ma zostać 10 wież, o wysokości co najmniej 150 metrów.

30-metrowa wieża została zbudowana wspólnie z Moelvenem w fabryce w Töreboda. Jej konstruktorzy podkreślają, że niższa waga drewna i modułowa koncepcja umożliwiają budowę wyższych wież, które można transportować na drogach publicznych.

– Drewno ma fantastyczne właściwości. Dla nas niezwykle inspirujący jest udział w tym pilotażowym projekcie, w którym musimy wykorzystać odnawialny materiał jakim jest drewno do produkcji energii odnawialnej – mówi Johan Åhlén, CEO Moelven Töreboda.

Turbiny wiatrowe z drewna są także mniej kosztowne niż te ze stali.

– Prawdopodobnie energia wiatru będzie największym źródłem energii w UE już w 2027 r. Dzięki turbinom wiatrowym z drewna jej pozyskanie może być całkowicie neutralne dla środowiska – mówi Ola Carlson, dyrektor ds. klimatu w Szwedzkim Centrum Energetyki Wiatrowej w Chalmers, które jest użytkownikiem drewnianej wieży w Björkö.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:


Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źródło: Modvion
Zdjęcie: Modvion
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE