Już we wrześniu teren Nadleśnictwa Świebodzin stanie się miejscem prezentacji kompleksowej oferty dla branży leśnej oraz przemysłu drzewnego, stwarzając korzystny grunt pod kontakty handlowe. XVI edycja Targów Gospodarski Leśnej, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska EKO-LAS odbędzie się w dniach 7-9 września 2018 roku w Mostkach koło Świebodzina.

Reklama

Targi EKO-LAS zbliżają się wielkimi krokami. Organizatorzy szykują ponad 60.000 m2 ekspozycji wystawienniczej, a także wiele atrakcji dla przedstawicieli branży leśnej w postaci seminariów
i szkoleń. Odwiedzający mogą liczyć na cykl dynamicznych pokazów maszyn w czasie pracy oraz specjalistyczną wiedzę, którą podzielą się znane w kraju autorytety.

                   60.000 m2 powierzchni, 150 wystawców

 Odbywające się w cyklu dwuletnim Targi EKO-LAS to wydarzenie, które od lat wspiera rozwój branży leśnej, motywując przedsiębiorców ze wszystkich sektorów leśnych do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań. To największa w naszym kraju ekspozycja sprzętu nowej generacji oraz niezwykle widowiskowe SHOW, podczas którego odbywają się manewry maszyn leśnych. W tym roku na powierzchni ponad 60.000 m2 swoją ofertę zaprezentuje około 150 wystawców, którzy przyciągną kilka tysięcy profesjonalistów zainteresowanych innowacyjnymi technologiami, maszynami i usługami związanymi z leśnictwem. Targi EKO-LAS to jedyne wydarzenie w naszym kraju, które tak chętnie odwiedzają przedstawiciele lasów państwowych, pracownicy zakładów usług leśnych, władze miast
i gmin oraz rolnicy. Emocjonujące pokazy harwesterów czy forwarderów na powierzchniach demonstracyjnych stały się siłą napędową ostatniej edycji, dlatego tegoroczne wydarzenie również zostanie wzbogacone prezentacją maszyn w czasie pracy.

4 Złote Medale

Podczas tegorocznej edycji Targów EKO-LAS będzie można zobaczyć 4 produkty, które otrzymały Złote Medale Międzynarodowych Targów Poznańskich. Wyróżnia je innowacyjność, unikatowość, wykonane ze znakomitej jakości materiałów. Wśród produktów znalazły się pilarka spalinowa STIHL, sScale urządzenie do pomiaru i obróbki drewna, rozdrabniacz RBR oraz wał trójzębny WT. Pilarka spalinowa STIHL jest wyposażona w innowacyjny, elektroniczny system sterowania pracą silnika
M-Tronic z możliwością podstawowej kalibracji przez użytkownika. System sScale ™ łączy mobilny system rejestracji i pomiaru (mobilna jednostka sScale ™) z rejestracją, śledzeniem, zarządzaniem zapasami i usługami fakturowania (administracja sScale ™moduł). Uniwersalny rozdrabniacz RBR wyposażony w głowicę bijakową zawieszoną na wysięgniku sterowanym hydraulicznie, pozwala na pracę w odległości do 4 m od osi ciągnika tak na skarpie położonej przy drodze, jak i leżącej od strony lasu. Wał trójzębny WT przeznaczony jest do upraw na powierzchniach pozrębowych bez konieczności całkowitego uprzątnięcia pozostałości pozrębowych. Uprawa przeprowadzona wałem polega na wykonywaniu prostokątnych placówek. Urządzenie jest montowane na ciągnikach
o minimalnej mocy 90KM i napędzane własną hydrauliką.

Drogi leśne – potencjał rozwoju społecznych funkcji lasu

– Targi EKO-LAS to nie tylko ekspozycja firm działających w branży leśnej, ale również bogaty program merytoryczny, na który składają się intersujące konferencje i seminaria. To również okazja do zapoznania się z aktualnymi trendami, technologiami i nowościami produktowymi – podkreśla Łukasz Rachubiński, dyrektor projektu. – Targi EKO-LAS z jednej strony służą nawiązaniu kontaktów handlowych, z drugiej promocji rozwoju sektora leśnego  poprzez przybliżenie bieżących zagadnień ważnych dla całej branży – dodaje. Program wydarzeń urozmaici m.in. konferencja „Drogi leśne – potencjał rozwoju społecznych funkcji lasu”, która odbędzie się pierwszego dnia Targów, 7 września w godz. 12.00-14.30. Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa  Drzewnictwa oraz Lasy Państwowe. Jako pierwszy przemawiać będzie Wojciech Grochala, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze. O drogownictwie leśnym i najnowszych technologiach opowie Andrzej Czerniak z Katedry Inżynierii Leśnej Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Tematykę udostępniania dróg leśnych poruszy Grzegorz Trzciński z Wydziału Leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W zakresie „Udostępnianie lasu – ścieżki, drogi rowerowe operaty drogowe i turystyczne” wypowie się Radosław Sroga z Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Brzegu. Konferencję zakończy panel dyskusyjny. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, wymaga jednak potwierdzenia uczestnictwa poprzez zgłoszenie mailowe wysłane do dnia 30.08.2018 r. na adres: eugeniusz.kielczawa@zielonagora.lasy.gov.pl.

III Mistrzostwa Polski Operatorów Forwarderów

Jednym z bardziej interesujących wydarzeń podczas Targów EKO-LAS będą trzecie Mistrzostwa Polski Operatorów Forwarderów. W tym roku do grona organizatorów, poza Międzynarodowymi Targami Poznańskimi i Katedrą Techniki Leśnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, dołączyło Stowarzyszenie Przedsiębiorców Leśnych im. Mieczysława Wierzbickiego. Mistrzostwa zaplanowane są na sobotę, 8 września. Zawodnikiem może zostać każdy, kto ma zacięcie sportowe, lubi dobrą zabawę i chciałby spróbować swoich sił na maszynach wiodących marek, pracuje co najmniej od roku na forwarderze oraz posiada uprawnienia do obsługi żurawi przenośnych w kategorii IIŻ wydawane przez Urząd Dozoru Technicznego. Mistrzostwa Polski Operatorów Forwarderów rozgrywane są od 2014 roku. Uczestniczący w nich zawodnicy to elita wśród operatorów. Mistrz z 2016 – Kamil Kaczyński zajął II miejsce na Mistrzostwach Świata w czasie Targów Elmia Wood w zeszłym roku.

Zawody drwali 

Program Targów EKO-LAS wzbogacą również zawody drwali. Ich organizatorem jest Zakład Usług Leśnych ZULAS w Niedźwiedziu. Wydarzenie zapowiada się bardzo wyjątkowo z uwagi na liczbę atrakcji. Do udziału w których zapraszamy grupy szkolne. W programie znajdą się nie tylko zwody drwali, ale i zmagania w rzeźbieniu w drewnie.

 

Patronem honorowym Targów EKO-LAS są Ministerstwo Środowiska oraz Marszałek Województwa Lubuskiego,  Partnerem Strategicznym Lasy Państwowe, patronem branżowym Szkoła Głowna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Polskie Towarzystwo Leśne, ZD Rogów, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Stowarzyszenie Przedsiębiorców Leśnych im. Mieczysława Wierzbickiego.

 

Więcej informacji na temat programu wydarzeń znaleźć można na www.ekolas.mtp.pl  

 

 

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE