„Mamy plan na bogatą, zdrową i bezpieczną Polskę” – zapewniła ministra klimatu i środowiska Paulina Henning-Kloska podczas czwartkowej prezentacji zaktualizowanej wersji Krajowego Planu na Rzecz Energii i Klimatu, który zakłada, że produkcja energii z OZE w 2030 r. wyniesie 56 proc.
Transformacja po polsku – aktualizacja KPEiK
– Brak transformacji będzie bardziej kosztowny od jej przeprowadzenia. – tłumaczyła szefowa resortu klimatu. – Dlatego potrzebujemy KPEiK, który posłuży przyspieszeniu rozwoju Polski.
Zawierający 149 działań projekt aktualizacji KPEiK 6 września ma zostać przekazany do konsultacji, do udziału w których, jak zapowiedziała wiceministra klimatu Urszula Zielińska, zaproszono m.in. 70 związków zawodowych, organizacji branżowych, związków górniczych. To, wg wiceszefowej resortu pierwszy krok w stronę transformacji energetycznej. Jak przekazano, nakłady inwestycyjne w ramach Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu mają do 2030 r. osiągnąć poziom ponad 790 mld zł.
Udział OZE
Z założenia KPEiK po plan, który ma być drogowskazem dla różnych gałęzi przemysłu wskazującym kierunek, w jakim należy podążać i wyznaczający obszary priorytetowe. Jak poinformowało MKiŚ dokument przedstawia wizję zielonej Polski, który posłuży przyspieszeniu rozwoju kraju. KPEiK wyznacza cele na 2030 r. i wskazuje szereg działań ułożonych według 5 wymiarów unii energetycznej UE.
Zgodnie z przedstawionymi założeniami KPEiK udział OZE ma znacząco się zwiększyć do 2030 r. w poszczególnych sektorach gospodarki. W produkcji energii elektrycznej energia odnawialna ma stanowić 56,1 proc., a głównym jej źródłem będą wiatr i słońce. W dalszej przyrost będzie możliwy dzięki elektrowniom na biomasę, a także biogazowniom i biometanowniom oraz hydroelektrowniom.
Aktualizacja KPEiK. W nowej odsłonie uwzględnione zostaną biogaz i biometan
W sektorze ciepłownictwa KPEiK przewiduje udział OZE na poziomie 32,1 proc. Jak wynika z eksperckich analiz przeprowadzonych w trakcie przygotowywania aktualizacji KPEiK najtrudniejszym obszarem dla wdrożenia zielonej transformacji jest transport. Tu z osiągnięciem unijnego celu może mieć problem większość państw UE.
Zaktualizowany dokument zakłada, że w obszarze ogrzewnictwa do ok. 2040 r. wszystkie potrzeby cieplne w gospodarce byłby pokrywane przez ciepło systemowe oraz nisko- i zeroemisyjne źródła indywidualne.
W planach zaprezentowanych przez przedstawicieli MKiŚ jest też m.in.dalsze wsparcie dla energetyki prosumenckiej, kontynuacja programów dofinansowań do mikroinstalacji fotowoltaicznych wraz z magazynami energii. Rekomendowany scenariusz zakłada też zmiany w obszarze budownictwa zakładające, że od 2030 r. wszystkie nowe budynki powstające w Polsce miałyby być bezemisyjne.
W najnowszej wersji KPEiK założono także, że krajowe wydobycie węgla kamiennego na cele energetyczne, które w 2023 r osiągnęło poziom 49 mln ton, w 2030 r. nie przekroczy 30 mln ton, co w dużej mierze wpłynie na redukcję emisji gazów cieplarnianych. Zaktualizowany KPEiK zakłada spadek emisji w całej gospodarce o 50,4 proc. w porównaniu z poziomem z 1990 roku.
Akademia Inwestora Biometanowego. Czytaj za darmo w internecie!
PAP, wyborcza.pl, X