Niższe ceny, nieznaczny wzrost konsumpcji, spadek zużycia paliwa kopalnych i wzrost w obszarze odnawialnych źródeł energii. Komisja Europejska opublikowała raport na temat stanu sektora energetycznego w UE w drugim kwartale 2024 r.

Reklama

O europejskich rynkach energii elektrycznej. Raport kwartalny KE

Najnowszy kwartalny raport KE „On European electricity markets” informuje, że w drugim kwartale 2024 r. ceny hurtowe energii na rynkach europejskich spadły średnio o 33% w stosunku do analogicznego okresu w roku 2023. Wśród państwach członkowskich, które odnotowały największy spadek cen znalazły się: Francja (-66%), Portugalia (-59%) i Hiszpania (-58%). Ceny najmniej zmieniły się na Łotwie (-6%) i w Estonii (-2%). Jak wynika z danych zgromadzonych prze KE, mimo tendencji spadkowej, ceny hurtowe energii w Polsce w drugim kwartale roku były jednymi z najwyższych wśród krajów UE.

Hurtowe ceny energii
Hurtowe ceny energii, źródło: Raport kwartalny O europejskich rynkach energii elektrycznej

W okresie analizowanym w raporcie odnotowano też spadek detalicznych cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w stolicach UE. Europejczycy w drugim kwartale 2024 r. zapłacili o 8% mniej niż w tym samym czasie w roku ubiegłym. Natomiast konsumpcja energii wzrosła tylko nieznacznie, bo o 1% w porównaniu z drugim kwartałem 2023 r.


Budżet programu Mój Prąd 6.0 większy o 850 mln zł


OZE rośnie w siłę

W drugim kwartale 2024 r. ponad połowa (52%) wytworzonej energii pochodziła z odnawialnych źródeł, które wyprodukowały 302 TWh energii. W zeszłym roku w tym samym okresie udział OZE w produkcji energii elektrycznej wynosił 46%.

Mix energetyczny UE: źródło; Raport kwartalny
O europejskich rynkach energii elektrycznej

Wzrost w drugim kwartale odnotowały zarówno energia wodna (+21%), jak i wiatrowa: offshore (+38%) i onshore (+6%). Produkcja energii słonecznej zwiększyła się z kolei o 20%, a energii z biomasy o 6%.

Produkcja energii elektrycznej z OZE; źródło: Raport kwartalny
O europejskich rynkach energii elektrycznej

Z kolei analizując dane z pierwszego półrocza udział produkcji energii z OZE osiągnął poziom 49%. Co oznacza wzrost o 6 punktów procentowych w stosunku do pierwszej połowy 2023 r.

Produkcja energii odnawialnej w UE i udział energii odnawialnej w miksie energetycznym

Wzrost udziału OZE w miksie energetycznym UE zbiegł się ze znacznym spadkiem produkcji energii z paliw kopalnych spadła. – 18% w drugim kwartale 2024 r., to wynik, który był konsekwencją mniejszego popytu i stałej produkcji energii odnawialnej. Łącznie produkcja energii z węgla spadła o 7%, podczas gdy produkcja energii gazowej spadła o 24%. Jednocześnie w drugim kwartale 2024 r. odnotowano wzrost produkcji energii jądrowej o 2%.

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

źródło: EC

zdjęcie: freepik

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE