Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) udzielił pożyczki w wysokości 50 mln euro spółce zależnej hiszpańskiej spółki leśnej i energii odnawialnej Greenalia SA na sfinansowanie budowy nowej elektrowni o mocy 50 MW opalanej biomasą. To pierwszy zakład biomasy, który będzie finansowany przez EBI w ramach europejskiego planu inwestycyjnego.

Reklama

Na budowę na terenie publicznym elektrowni wykorzystującej biomasę, EBI udzieli pożyczki w wysokości 50 mln euro, a kolejną, w tej samej wysokości – różne instytucje finansowe. Takie rozwiązanie nazywane jest Project Finance i dotyczy budowy i eksploatacji tego nowego obiektu.

Zakład będzie zużywał około 500 000 ton biomasy leśnej rocznie w promieniu 100 km od nowego obiektu, przyczyniając się w ten sposób do utrzymania lasów i zapobiegania pożarom w regionie, jednocześnie zachęcając do zbierania, do celów przemysłowych, małych odpadów drewnianych, które są zwykle odrzucane. Biomasa wykorzystywana przez zakład będzie miała certyfikat FSC lub PEFC.

Planowana do eksploatacji w 2020 r. Elektrociepłownia Curtis-Teixeiro zwiększy udział produkcji energii ze źródeł odnawialnych, przyczyniając się do osiągnięcia celów w zakresie ograniczenia emisji dwutlenku węgla (CO2) określonych w hiszpańskim krajowym planie działania na rzecz energii odnawialnej (PANER) 2011- 2020.

Oprócz pozytywnego wpływu na środowisko, projekt finansowany przez EBI, przyniesie korzyści gospodarcze i społeczne, promując tworzenie miejsc pracy i wzrost gospodarczy na obszarach wiejskich. Zatrudnionych zostanie 400 osób do budowy elektrowni, a po jej uruchomieniu powstanie 35 stałych miejsc pracy i około 100 dodatkowych pośrednich miejsc pracy w łańcuchu dostaw odpadów.

Więcej na ten temat: bioenergyinternational.com
Zdjęcie: pixabay.com

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj najnowszy numer Magazynu Biomasa”!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE