Czy 44 proc. energii z OZE do 2030 roku jest w Polsce możliwe? Według analiz Forum Energii tak. – Polska może stać się krajem, którego sektor energetyczny bazuje na źródłach odnawialnych – piszą z kolei autorzy raportu „Energia [od]nowa” – ILF Polska. Ile w tym miksie będzie biomasy?

Reklama

OZE w Polsce w 2020 r.

Z raportu firmy ILF Polska wynika, że w 17,7 proc. krajowej energii elektrycznej produkują źródła odnawialne (dane za listopad 2020 r.). W tym 10 proc. stanowi energetyka wiatrowa, 3,8 proc. biogaz i biomasa, 1,4 proc. współspalanie biogazu i biomasy, 1,4 proc. fotowoltaika i 1,4 proc. energetyka wodna. Moc zainstalowana źródeł wiatrowych wynosi 6,2 GW, biomasy i biogazu zaledwie 1,2 GW. Dla porównania węgiel kamienny to 23,9 GW, a węgiel brunatny 9,3 GW.

Eksperci ILF prognozują, że do 2030 r. nastąpi rozwój dużej energetyki wiatrowej, zwłaszcza offshore, technologii jądrowej i wodorowej. Duże znaczenie mają mieć także rozproszone źródła energii. Raport ILF podkreśla ponadto, że – zgodnie z megatrendami – gaz będzie paliwem przejściowym choć w 2040 r. Polska energetyka ma być w głównej mierze oparta właśnie o gaz.

OZE w Polsce w 2030 r.

W 2030 r. udział OZE w krajowym miksie energetycznym może wynieść 43-44 proc. W tym energetyka wiatrowa (lądowa i morska) 26 proc., fotowoltaika i biogaz – po 6 proc., biomasa – 3 proc., energetyka wodna – 2 proc. Dużo miejsca raport ILF poświęca potencjałowi offshore – w opinii autorów opracowania w 2040 r. Polska stanie się dojrzałym rynkiem morskiej energetyki wiatrowej, wiodąc prym w basenie Morza Bałtyckiego z 11 GW mocy zainstalowanej, ugruntowanym łańcuchem dostaw oraz zapleczem portowym.

Raport niewiele miejsca poświęca biogazowi, odnosząc się w temacie źródeł rozproszonych właściwie wyłącznie do fotowoltaiki. Wzrost udziału biomasy przewiduje się w sektorze ciepłowniczym, choć – jak piszą autorzy – z uwagi na ograniczenia związane z rozwojem tego sektora, będzie ona jedynie paliwem uzupełniającym.

Sprawdź nasz pelletowy raport. Pobierz poniżej za darmo:

Raport Pellet drzewny w Polsce

Pobierz raport

Wyślij link na adres:

Zaznaczenie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie od Biomass Media Group Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu drogą e-mailową newslettera oraz innych informacji handlowych w celu marketingu bezpośredniego, która jest świadczeniem wzajemnym w zamian za otrzymanie możliwości pobrania określonych treści. Zgoda ta może zostać wycofana w dowolnym momencie poprzez wykorzystanie linku dezaktywacyjnego dostępnego w każdej wiadomości. Więcej informacji na temat przetwarzania Twoich danych znajdziesz w Polityce prywatności [https://magazynbiomasa.pl/polityka-prywatnosci/].

Źródło: wnp.pl
Grafika: Raport ILF Polska

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:


Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE