Od 4 kwietnia do 30 maja 2025 r. można składać wnioski o dofinansowanie w ramach programu Magazyny energii elektrycznej i związana z nimi infrastruktura dla poprawy stabilności polskiej sieci elektroenergetycznej. W budżecie 4 mld zł.

Reklama

Beneficjentami nowego programu NFOŚiGW mogą zostać przedsiębiorcy z wyłączeniem podmiotów sektora finansowego. Środki dostępne w ramach instrumentu wsparcia mogą zostać przeznaczone na budowę magazynów energii elektrycznej o mocy nie mniejszej niż 2 MW oraz pojemności nie mniejszej niż 4 MWh.

Magazyny energii to priorytet

 – Budowa magazynów energii jest niezbędna dla stabilizacji systemu elektroenergetycznego i efektywniejszego wykorzystania rosnącej produkcji energii z odnawialnych źródeł. Wsparcie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej to ogromna szansa dla przedsiębiorców, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej budując jednocześnie bezpieczeństwo energetyczne kraju – powiedział Józef Matysiak, zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW.

Program skierowany jest do przedsiębiorców spoza sektora finansowego. Budżet  w formie dotacji i pożyczek wynosi 4,15 mld zł.

Intensywność dofinansowania w formie dotacji – do 45 proc. całkowitych kosztów inwestycji (dodatkowo 10 proc. dla średniego przedsiębiorstwa i 20 proc. dla małego przedsiębiorstwa); w formie pożyczki na warunkach preferencyjnych lub rynkowych do 100 proc. kosztów kwalifikowanych.


Właśnie wystartował program Czyste Powietrze


Nabór wniosków dotyczy inwestycji:

  • budowa magazynów energii elektrycznej o mocy nie mniejszej niż 2 MW oraz pojemności nie mniejszej niż 4 MWh (m.in. kontenery bateryjne, inwertery, transformatory, montaż modułów bateryjnych, systemy wspomagające) wraz z testami i odbiorami magazynów (zakres obligatoryjny);
  • budowa przyłącza do sieci i infrastruktury towarzyszącej (zakres fakultatywny); 
  • konfiguracja i adaptacja magazynu (zakres fakultatywny).

Szczegółowe informacje o programie na stronie: Magazyny energii elektrycznej i związana z nimi infrastruktura

Zielona Gmina. Czytaj za darmo w internecie!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE