17-18 listopada 2021 r. w hotelu The Westin Warsaw oraz online odbyła się 34. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 4. OZE POWER. Podczas dwudniowego wydarzenia niemal pół tysiąca uczestników wysłuchało merytorycznych wystąpień oraz debat z udziałem kluczowych przedstawicieli branży, poruszających najpilniejsze zagadnienia dotyczące sektora energetycznego w Polsce.

Reklama

Inauguracja

Uroczystego otwarcia Konferencji dokonała Anna Moskwa, Minister Klimatu i Środowiska.

– Dążenie do neutralności klimatycznej wymaga ambitnych, spójnych działań we wszystkich sektorach gospodarki. Na dzień dzisiejszy jest to zarówno elektroenergetyka, ciepłownictwo, przemysł, transport, budownictwo jak i wiele innych sektorów, które w sposób pośredni albo bezpośredni tą transformacją są dotknięte. Wymaga to nie tylko dokumentów strategicznych, które w większości już są, ale też konsekwentnych działań i projektów realizowanych (…) biznesowo, projektowo, ze swoja strukturą i dobrze przypisaną odpowiedzialnością. (…) Jednym z tych kluczowych dokumentów, w którym jest ukrytych dużo projektów jest Polityka energetyczna Polski do 2040 r. – dokument kompleksowy podlegający długiemu okresowi pracy i ewaluacji. Jedno z ważniejszych wyzwań dzisiaj to oczywiście transformacja, ale sprawiedliwa transformacja. Pojawia się od jakiegoś czasu (…) pojęcie sprawiedliwej transformacji. Ono w ty roku w Glasgow wybrzmiało już bardzo mocno w formie dużej deklaracji sprawiedliwej transformacji, którą inicjowaliśmy i którą też jako Polska podpisaliśmy. Kilka lat temu w debacie publicznej to pojęcie było bardzo marginalne, dzisiaj jest jednym z podstawowych elementów, które się pojawia zaraz po słowie transformacja. O ile oczywiście transformacja daje nam niezwykłe szanse i możliwości rozwoju osiągnięcia neutralności klimatycznej, transformacji technologicznej, nie możemy w tym procesie transformacji zapominać o tych, którzy mogą stać się ofiarami tej transformacji, więc należy ją przeprowadzać w taki sposób, żeby takich grup i takich osób nie było.” – mówiła minister Moskwa podczas otwarcia EuroPOWER.

Debata inauguracyjna i wyróżnienia

Podczas debaty inauguracyjnej eksperci dyskutowali na temat strategii transformacji energetycznej i dążenia do neutralności klimatycznej. Poruszone zostały zagadnienia dotyczące m.in. zrównoważonego rozwoju, neutralności klimatycznej oraz wyzwań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa dostaw energii.

 

W ramach 34. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 4. OZE POWER wręczone zostały dwa wyróżnienia:

 • wyróżnienie dla PGNiG Obrót Detaliczny sp. z o.o. za wkład w rozwój gospodarki cyfrowej – nagrodę odebrał Henryk Mucha, Prezes Zarządu,
 • wyróżnienie dla Pana Ministra Jacka Ozdoby, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, za podjęcie działań w obszarze ciepłownictwa systemowego, którego sprawom po raz pierwszy nadano należny priorytet, poprzez ustanowienie w ramach Ministerstwa Klimatu i Środowiska dedykowanego Departamentu Ciepłownictwa.

Panele

Podczas kolejnych paneli przeanalizowano OZE w kontekście rozwoju i konkurencyjności polskiej gospodarki. Omówione zostały kwestie dotyczące m.in. potencjału społecznego i gospodarczego OZE, zwiększonych celów redukcji gazów cieplarnianych, wykorzystania wodoru w energetyce i transporcie, Offshore Sector Deal oraz rozwoju dużych farm fotowoltaicznych. Nie zabrakło także zagadnień związanych z polskim miksem energetycznym oraz modernizacją i rozbudową sieci dystrybucyjnych.

Dzień drugi

Drugi dzień Konferencji wyłonił tematy dotyczące potencjału energetycznego i gospodarczego polskiego wiatru. Poruszono wątki takie jak m.in.: nowe regulacje dla morskich farm wiatrowych, wyzwania w tworzeniu łańcucha dostaw dla nowych inwestycji, współpraca państw w rejonie morza bałtyckiego i północnego. Przeanalizowano również perspektywy transformacji cyfrowej polskiej elektroenergetyki – uwarunkowania transformacji cyfrowej w energetyce, wykorzystanie nowoczesnych technologii, wyzwania i korzyści związane z wdrażaniem chmury w przedsiębiorstwach energetycznych. W kolejnych panelach eksperci skupili się na kierunkach rozwoju technologii wodorowych, nowoczesnych przedsiębiorstwach energetycznych, zagadnieniach związanych z energetyką obywatelską, lokalną i rozproszoną oraz systemach i regionalizacji wsparcia transformacji energetycznej.


Zarejestruj się na VI Kongres Biogazu


Prelegenci

W roli prelegentów 34. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 4. OZE POWER wystąpili m.in.:

 • Anna Moskwa, Minister Klimatu i Środowiska
 • Karol Rabenda, Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Aktywów Państwowych
 • Ireneusz Zyska, Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii, Ministerstwo Klimatu i Środowiska
 • Grzegorz Tobiszowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego, Sekretarz Stanu w latach 2015–2019 w Ministerstwie Energii
 • Rafael Mateo Alcala, CEO, Acciona Energia
 • Brian McFarlane, Head of Offshore Development for SSE Renewables
 • Monika Morawiecka, Prezes Zarządu, PGE Baltica
 • Henryk Mucha, Prezes Zarządu, PGNiG Obrót Detaliczny
 • Rafał Gawin, Prezes, Urząd Regulacji Energetyki
 • Piotr Zawistowski, Prezes Zarządu, Towarowa Giełda Energii
 • Mirosław Bendzera, Prezes Zarządu, Famur
 • Marek Kleszczewski, Członek Zarządu, PKP Energetyka
 • Robert Zasina, Prezes Zarządu, Tauron Dystrybucja
 • Maciej Chorowski, Prezes Zarządu, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
 • Andrzej Legeżyński, Prezes Zarządu,PGE GiEK
 • Zbigniew Gryglas, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych w latach 2019 – 2021
 • Jarosław Broda, Prezes Zarządu, Baltic POWER
 • Tomasz Niebylski, Dyrektor Sprzedaży, Microsoft

 

Pełna lista prelegentów na https://konferencjaeuropower.pl/europower/prelegenci/

Partnerzy

Partnerzy 34. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 4. OZE POWER

 

Partnerzy Strategiczni: Acciona, SSE, Atende, BOŚ Bank, Demoboost, Famur,

Project Solar Technik, Huawei, Innogy, Limitless Technologies, Microsoft, MindMade, PFR, PFR Portal PPK, PGNiG, Salesforce, Veritas

Partnerzy: Acteon, Autodesk, Asseco, Bank Gospodarstwa Krajowego, DLA Piper, Foton Technik, Green Genius, Państwowy Instytut Geologiczny Polski Instytut Badawczy, PKP Energetyka, Polenergia, PZU, Rachuneo, SAP, SMM Legal, Sunmetric, TGE, T-mobile, Abak, Profescapital,

Partner merytoryczny: PWC

Strategiczny Patronat Medialny: Biznes Alert

Strategiczny Patronat Medialny, Partner Relacji: Energetyka24

Główny Patronat Medialny: Comparic

 

Kongres jest realizowany w ramach działalności MMC Polska organizującej prestiżowe kongresy, konferencje, warsztaty i szkolenia biznesowe dedykowane kadrze menadżerskiej oraz zarządom firm. Więcej na www.mmcpolska.pl.

Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją 34. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 4. OZE POWER.

Czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE