Polskie startupy mogą uzyskać dodatkowe środki na innowacje z zakresu transformacji energetycznej kraju. PFR Ventures inwestuje w cztery zielone fundusze.

warsztaty biometan

Reklama

Zielone fundusze

BeyondNetZero, Contrarian Ventures, Eurazeo i Montis Capital to cztery zielone fundusze, poprzez które PFR Ventures będzie wspierał polskie startupy oraz młode firmy zaangażowane w transformację energetyczną kraju. Dodatkowe środki sprawią, że będą one mogły sprawniej rozwijać i międzynarodowo skalować swoje projekty.

Według Polskiego Funduszu Rozwoju trend jest oczywisty – globalna ekonomia skręca w kierunku zielonych technologii, które w perspektywie najbliższych lat, staną się ważnym motorem rozwoju polskiej gospodarki, ale przede wszystkim przybliżą Polskę do ograniczenia emisji dwutlenku węgla.

„Dlatego zdecydowaliśmy się stworzyć unikalny w Unii Europejskiej program, który ma na celu pobudzanie inwestycji w innowacyjne, przyjazne środowisku projekty” – powiedział Bartłomiej Pawlak, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR).


Warsztaty biometanowe – zapisz się już dziś!


Green Hub

Mechanizm wsparcia jest prosty: PFR Ventures, w ramach autorskiego programu o nazwie Green Hub, zainwestuje znaczące środki finansowe doświadczonym, renomowanym funduszom inwestycyjnym. One z kolei wykorzystają te pieniądze na wsparcie rozwoju młodych, „zielonych” firm z obszaru ClimateTech. Łączny wkład PFR Ventures we wszystkie fundusze to ok. 250 mln złotych (55 mln euro). Zespoły zobowiązały się do aktywnego zbadania polskiego rynku w poszukiwaniu firm z największym potencjałem.

„Zależało nam na zróżnicowanym profilu funduszy. Zainwestowaliśmy w zespoły lokalne, regionalne, a także o zasięgu europejskim i światowym. Każdy z nich prezentuje inną strategię inwestycyjną i wspiera spółki na odmiennym etapie rozwoju” – tłumaczyła Małgorzata Walczak, dyrektorka inwestycyjna w PFR Ventures.

W warszawskiej siedzibie Polskiego Funduszu Rozwoju zaprezentowano cztery pierwsze fundusze, w które zainwestowało PFR Ventures: Contrarian Ventures (inwestujący w spółki ClimateTech na wczesnym etapie rozwoju), Eurazeo (specjalizujący się w private equity, private debt, inwestycjach w nieruchomości oraz infrastrukturę), General Atlantic (światowy pionier growth equity, z ponad 40 latami doświadczenia) oraz polski Montis Capital, który od blisko 5 lat z sukcesami wspiera lokalny ekosystem firm z działki ClimateTech.

Bartłomiej Pawlak przypomniał, że w Polsce wciąż jest luka finansowa w obszarze zielonych projektów. Naukowcy, którzy opracowują przełomowe technologie, nie mogąc znaleźć możliwości ich wdrożenia, zazwyczaj wyjeżdżają za granicę. Dla startupów brakowało oferty inwestorów zainteresowanych Polską i finansowaniem projektów na etapie wzrostowym. Z podobnymi problemami borykają się nawet większe, polskie firmy posiadające pewien potencjał czy doświadczenie, jednak zmagające się z brakiem kapitału inwestycyjnego. Dzięki pośredniemu wsparciu finansowemu Polskiego Funduszu Rozwoju sytuacja ta ma się niebawem zmienić.

„Naszym celem jest budowa nowoczesnej, polskiej gospodarki oraz łańcucha wartości. Chodzi o to, byśmy przestali pełnić rolę jedynie dostarczycieli genialnych pomysłów w obszarze zielonych technologii dla wielkich, zagranicznych firm, ale w pełni wykorzystali potencjał polskich podmiotów. Wówczas marża z zielonych projektów realizowanych nad Wisłą, liczona w setkach miliardów złotych, pozostanie w naszym kraju i będzie pracować na rzecz wszystkich obywateli” – dodał wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Inwestycje w innowacyjność

Wszystkie cztery fundusze zadeklarowały nie tylko finansowe wsparcie dla inwestycji w innowacyjność i rozbudowę potencjału polskich firm, ale również dzielenie się z nimi kontaktami, wiedzą i doświadczeniem. Z uwagi na specyfikę oraz stopień komplikacji zielonych projektów, współpraca ta jest obliczona na lata.

„Zdajemy sobie sprawę, że w obszarze zielonych innowacji, wciąż mamy w Polsce dużo pracy, a jedyna spółka z sektora ClimateTech, która wyszła poza etap zalążkowy to Airly. Jego zespół rozwinął się niemal bez udziału polskich funduszy. Dzięki PFR Green Hub nie stracimy kolejnej takiej okazji” – zaznaczyła Małgorzata Walczak.

Czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE