Na całym świecie każdego roku produkowane jest blisko 500 mld opakowań foliowych. Z tego 70 kg przypada na każdego Polaka. Tworzywa sztuczne to tani i łatwy sposób na wytworzenia pojemników na żywność i inne produkty, jednak generują wiele problemów z recyklingowaniem i uwalnianiem mikroplastiku do środowiska.
Oszacowano, że jednorazowa torba foliowa jest użytkowana średnio przez 20-25 minut. Tymczasem jej rozkład zajmuje setki lat.
Zaśmiecanie i mikroplastik
Dzień bez opakowań foliowych ma przypominać o tym, jak szkodliwe jest nadużywanie jednorazowych przedmiotów.
Każdego roku do mórz i oceanów trafia blisko 50 tys. t plastikowych opakowań. Są to śmiertelne pułapki dla zwierząt, które mogą spowodować uduszenie, otrucie lub zranienie. Co więcej – w niektórych miejscach świata z powodu plastikowych odpadów dochodziło nawet do blokowania odpływu rzek, a w efekciedo powodzi.
Czytaj też: Selektywne zbieranie odpadów tekstylnych – nowy obowiązek dla gmin
Kolejnym problemem jest mikroplastik działający toksycznie na żywe organizmy, który stopniowo coraz bardziej kumuluje się w ich organach, a także na powierzchni całej planety. Z opakowań przenika on także do jedzenia i picia. Według analityków WWF ludzie spożywają każdego tygodnia ilość mikroplastiku porównywalną z połknięciem całej karty kredytowej.
Recyklingujmy!
Sortowanie odpadów naprawdę ma znaczenie. To codzienne wybory konsumentów i umieszczanie odpadów we właściwych pojemnikach mogą przyczynić się do ograniczenia uwalniania plastiku do środowiska.
Poziom recyklingu odpadów foliowych w Polsce rzeczywiście wzrasta, jednak nadal jest to zaledwie 30%. Okazuje się, że to całkiem dobry wynik w skali globalnej, bo na całej planecie recyklinguje się jedynie 5% tworzyw sztucznych.
Czytaj też: ITPO pokryje 35 proc. zapotrzebowania Olsztyna na ciepło
Ich przetwarzaniem zajmują się wyspecjalizowane firmy. W pierwszym etapie folie są oczyszczane i sortowane pod względem rodzaju i koloru. Następnie kieruje się je do zmielenia i rozdrobnienia. W efekcie powstaje aglomerat, który poddaje się regranulacji. Taki produkt można wykorzystać do ponownego wytworzenia opakowań plastikowych.
Biomasa i paliwa alternatywne. Czytaj w internecie
Zdjęcie: Freepik
Źródło: gov