Już 20 i 21 września 2023 roku w Białymstoku odbędzie się jubileuszowe, 20. Międzynarodowe Forum Spółdzielczości Mleczarskiej – jedno z najbardziej prestiżowych i wyjątkowych wydarzeń tego sektora.

Polski sektor mleczarski przeżywa poważny kryzys. Świadczą o tym nie tylko coraz słabsze wyniki ekonomiczne, ale też sygnały dochodzące od wielu małych zakładów i spółdzielni, które zaczynają mieć problemy z płatnościami za mleko. – mówi Agnieszka Maliszewska, organizatorka Międzynarodowego Forum Spółdzielczości Mleczarskiej.  

Sektor mleczarski stoi w obliczu wyzwań, które skłaniają do dyskusji wśród interesariuszy i ekspertów branżowych. Gorąco zapraszamy do wysłuchania wystąpień gości najwyższego szczebla w rolnictwie – Komisarza UE ds. Rolnictwa – Janusza Wojciechowskiego, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Roberta Telusa, Sekretarza Generalnego Copa-Cogeca – Pekki Pesonena i Sekretarza Generalnego Europejskiego Stowarzyszenia Mleczarzy – Alexandra Antona. Forum daje możliwość wymiany przemyśleń i skupia się na kwestiach zrównoważonego mleczarstwa, wyzwaniach i szansach rozwoju branży oraz proponowanych kierunkach zmian.

Reklama

Już 20 i 21 września 2023 roku w Białymstoku wspólnie zastanowimy się jak powinna wyglądać produkcja mleczna wśród przyszłych pokoleń. Gdzie zrównoważona produkcja jest szansą na nowe perspektywy, a kiedy może stanowić zagrożenie dla sektora? Czy ambicje prawodawców odpowiadają na rzeczywiste potrzeby i są możliwe do zrealizowania? 


Czytaj też: 8. Kongres Biogazu 14-15 grudnia w Warszawie


Rolnicy i przetwórcy mleka napotykają trudności z efektywnym zarządzaniem swoją działalnością w obliczu nieprzewidywalnych zmian rynkowych. Popyt na produkty mleczarskie jest bardzo wrażliwy na zmiany preferencji konsumentów, globalne warunki gospodarcze i trendy żywieniowe. Niestałość popytu może prowadzić do zmienności cen i wpływać na ogólną stabilność sektora. Natomiast ceny produktów mleczarskich mogą podlegać gwałtownym wahaniom ze względu na zmiany dynamiki podaży i popytu, handel międzynarodowy i wahania sezonowe. Ponadto zmiana nawyków zakupowych konsumentów, takich jak zwiększona liczba zakupów online i wzrost liczby modeli bezpośrednich dla konsumentów, wpłynęła na strategie dystrybucji i marketingu produktów mlecznych. Zmieniające się preferencje konsumentów w kierunku alternatyw opartych na roślinach również nie pozostały obojętne dla branży. 

Zrównoważone praktyki i zmniejszenie śladu węglowego sektora będą istotnymi tematami rozmów w trakcie Forum, podobnie jak praktyki związane z dobrostanem zwierząt w przemyśle mleczarskim. Utrzymanie wysokich standardów bezpieczeństwa i jakości żywności w produkcji i przetwórstwie produktów mlecznych ma kluczowe znaczenie, dlatego debaty skoncentrują się na zagadnieniu zapewnienia jakości w całym łańcuchu dostaw.

W obecnej sytuacji politycznej w Europie i na świecie, w obliczu toczącej się wojny w Ukrainie, nie można pominąć tematu jej wpływu na gospodarkę światową, w tym również na branżę mleczarską. O tym również podejmiemy dyskusję podczas Forum.

Sektor mleczarski jest dynamiczny, a Forum to bez wątpienia jedno z najbardziej prestiżowych i wyjątkowych wydarzeń tego sektora. Obecność na Forum to szansa do nawiązania współpracy wewnątrzsektorowej. Jest to niepowtarzalna okazja, aby zdobywać wiedzę na najwyższym poziomie i podjąć udział we wspólnych działaniach, które mają realny wpływ na branżę. 

To będzie wyjątkowa edycja Forum.  Nie czekaj! Zarejestruj się już dziś. Formularz zgłoszeniowy jest dostępny na stronie: https://forum-mleczarskie.org/  

Rynek Biogazu i Biometanu

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE