Aż 1168 ton biomasy z choinek zebrano podczas tegorocznej edycji kampanii „Ciepło z natury”, która odbyła się w Warszawie. Wydarzenie organizowane jest od kilku lat przez Urząd Miasta Warszawy i PGNiG TERMIKA.

Reklama

W tym roku mieszkańcy Warszawy pobili kolejny rekord zbierając aż o 70 proc. więcej biomasy z drzewek choinkowych niż rok wcześniej. – Bardzo nas cieszy postawa warszawiaków, którzy w tym roku tak chętnie włączyli się do akcji. Myślę, że tegoroczny rezultat zbiórki to nie tylko efekt kampanii promującej, ale również zmian jakie dokonują się w świadomości ekologicznej mieszkańców. Mam nadzieję, że te dobre zmiany się utrwalą. – mówił Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

To już siódma edycja kampanii „Ciepło z natury” realizowanej wspólnie przez Urząd Miasta Warszawy i PGNiG TERMIKA. Od stycznia 2016 r. zebrano rekordową ilość biomasy z choinek – z raportów PGNiG TERMIKA wynika, że było ich aż 1168 ton, czyli ponad 70 proc. więcej niż przed rokiem. W 2015 roku zbiórka zakończyła się wynikiem 685 ton biomasy. – To dzięki mieszkańcom Warszawy pozyskaliśmy tyle biomasy z choinek. Zostanie ona wykorzystana w naszych nowym kotle biomasowym w EC Siekierki. W ten sposób oddamy mieszkańcom Warszawy zieloną energię – powiedział Wojciech Dąbrowski, Prezes Zarządu PGNiG TERMIKA.

Biomasa zebrana w tym roku wystarczy do produkcji 10 745 GJ ciepła i ogrzania prawie 350 60 m2 mieszkań przez pełen rok. Taka ilość pozwala również na wytworzenie 1 495 MWh zielonej energii elektrycznej, co wystarczyłoby do zasilenia około 4447 żarówek o mocy 40 W przez rok. Podczas wszystkich dotychczasowych edycji akcji zebrano niemal 3,5 tys. ton ekologicznego paliwa.

• 100 ton choinek zastępuje 60 ton węgla
• 60 ton węgla = 920 GJ ciepła (wystarczy na ogrzanie 30 60 m2 mieszkań przez rok)
• 60 ton węgla = 128 MWh energii elektrycznej (roczne zużycie energii przez 50 rodzin).

Źródło: PGNiG TERMIKA

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE