Polski Alarm Smogowy nie ustaje w staraniach, mających na celu zwiększanie świadomości dotyczącej jakości powietrza. Właśnie ruszyła kolejna odsłona kampanii „Zobacz czym oddychasz”. Ta innowacyjna akcja wyśle w Polskę mobilne płuca. Trafią do ponad czterdziestu miejscowości, których mieszkańcy będą mieli okazję sprawdzić, jakim powietrzem oddychają.

Reklama

„Zobacz czym oddychasz”

O tym jak ważna jest jakość powietrza, którym oddychamy nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Przypominamy sobie o tym dość dotkliwie, szczególnie w okresie grzewczym, kiedy atakuje nas smog. Ustanowiono nawet Dzień Czystego Powietrza, który przypada 14 listopada, gdy w ruch idą „kopciuchy”, których wciąż jeszcze pozostało zbyt wiele.  To właśnie w okolicach tego dnia przeważnie startuje cykliczna akacja „Zobacz czym oddychasz”, która w tym sezonie grzewczym znacznie poszerzy zasięg. Instalacja odwiedzi 41 miejscowości w 9 województwach.

Mechaniczne płuca

Mobilne mechaniczne płuca to nieoczywisty sposób na pokazanie mieszkańcom czym oddychają i uświadomienie im, że mają realny wpływ na stan powietrza w swojej miejscowości. Wielu użytkowników „kopciuchów” nie rozumie, że to czym ogrzewają dom odbija się na zdrowiu mieszkańców. Być może widząc ciemniejące z dnia na dzień sztuczne płuca zauważą skalę zagrożenia.

„Dwumetrowy model ludzkich płuc „oddycha” pochłaniając zanieczyszczenia powietrza, które osiadają na białej materii pokrywającej instalację. Po dwóch tygodniach biała materia pokrywa się pyłem i przybiera grafitowy lub nawet czarny kolor” – podaje Polski Alarm Smogowy.


Czytaj też: Mieszkańcy Śląska za zakazem palenia węglem w województwie


To działa

Jak twierdzi koordynatorka projektu Magdalena Kozłowska – ma to sens i przynosi realne rezultaty.

– Widzimy, że ta kampania przynosi efekty. Mieszkańcy obserwując jak każdego dnia „płuca” czernieją zaczynają rozumieć, że jakość powietrza ma znaczenie, a zanieczyszczenia którymi oddychamy mają negatywny wpływ na nasze zdrowie. – mówi Magdalena Kozłowska. – Staramy się kierować tę kampanię do miejsc, w których nie ma pomiarów jakości powietrza, a mieszkańcy często nie mają świadomości, jak złym powietrzem oddychają – dodaje.

Od kiedy i gdzie zakaz używania „kopciuchów”?

Od nowego roku najbardziej emisyjne kotły powinny zniknąć ze Śląska i województwa podkarpackiego. W ślad za nimi mają iść kolejne rejony kraju.

 

Niestety rzeczywistość odbiega od założeń. Mimo dotacji, z jakich można skorzystać w ramach programu „Czyste Powietrze” wiele osób nadal używa „kopciuchów”. Jak informuje PAS w programie „Czyste Powietrze” złożono blisko 260 tysięcy wniosków o wymianę przestarzałych źródeł ciepła. Niemniej jednak to wciąż za mało i niezbędne jest tu silne wsparcie i determinacja lokalnych władz.

 
Magazyn Biomasa. Sprawdź poniżej:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE