PGE SA i GE (GE Wind France SAS i GE Power Sp. z o.o.) połączyły siły, by wspólnie działać na rzecz bezpieczeństwa energetycznego i dekarbonizacji poprzez wytwarzanie zeroemisyjnego wodoru. Spółki podpisały umowę, na mocy której możliwe będzie przetestowanie produkcji zielonego wodoru przy użyciu morskiej turbiny wiatrowej GE.

Reklama

Zielony wodór z morskiej turbiny wiatrowej

Wspólny projekt PGE SA i GE zakłada, że wodór wytwarzany będzie w elektrolizerze wykorzystującym energię elektryczną produkowaną z testowanego najnowszego modelu turbiny wiatrowej przeznaczonej na rynek offshore. Rozwijany w ramach projektu innowacyjny system produkcji wodoru będzie można w przyszłości zaimplementować w projektach morskich farm wiatrowych realizowanych przez PGE. Pozwoli to na pełne wykorzystanie energii produkowanej z wiatru również w sytuacjach, gdy podaż energii będzie przekraczała bieżące zapotrzebowanie w Krajowym Systemie Energetycznym.

Na przyznanych PGE obszarach na Morzu Bałtyckim możliwe jest wybudowanie ponad 7 GW mocy co pozwoli nam dostarczać ok. 26 TWh energii, która może być wykorzystywana również do produkcji zielonego wodoru. Uzyskany wodór  może zostać wykorzystany jako alternatywne paliwo w transporcie kolejowym i drogowym, w ciepłownictwie lub znaleźć zastosowanie w przemyśle ciężkim, przyczyniając się do jego dekarbonizacji.Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej


Czytaj też: Niderlandy stawiają na zielony wodór


Bezpieczeństwo energetyczne i dekarbonizacja

PGE rozwijać będzie kompetencje w zakresie produkcji wodoru z energii pochodzącej z morskich farm wiatrowych, co umożliwi realizację celu strategicznego Grupy w zakresie osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku oraz zbudowanie przewagi konkurencyjnej GK PGE w obszarze morskiej energetyki wiatrowej.

Projekt PGE i GE wspiera również realizację celów określonych w Polskiej Strategii Wodorowej, w przyszłości umożliwi rozszerzenie portfela oferowanych przez Grupę PGE produktów o zielony wodór, a także przyczyni się do realizacji działań na rzecz bezpieczeństwa energetycznego i dekarbonizacji.

Cenimy sobie naszą długoletnią współpracę z PGE w szerokim zakresie tematów energetycznych. Z niecierpliwością czekamy na bliską współpracę, aby zbadać, w jaki sposób możemy wykorzystać naszą technologię morskiej energetyki wiatrowej, aby wesprzeć PGE w realizacji celów związanych z bezpieczeństwem energetycznym i dekarbonizacją poprzez produkcję zielonego wodoru.Sławomir Żygowski, Prezes Zarządu GE Polska.

W 2024 roku PGE wraz z GE planują ubiegać się o wsparcie dla projektu z funduszy krajowych i unijnych oraz pozyskiwać niezbędne pozwolenia i decyzje administracyjne. 

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

źródło: PGE

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE