Ministerstwo Energii pracuje nad kolejnym projektem nowelizacji ustawy o OZE.  Główne prace koncentrują się wokół rozwoju koncepcji klastrów energii oraz spółdzielni energetycznych. 

Reklama

Podczas jednego z ostatnich wystąpień w Sejmie szef Departamentu Energii Odnawialnej w ME Andrzej Kaźmierski zasygnalizował, że celem resortu energii może być przyjęcie tej nowelizacji na początku przyszłego roku.  Według specjalisty z z Departamentu Energii Odnawialnej ME Piotra Czopka wynika, że w tym roku możemy się spodziewać dopiero publikacji projektu nowelizacji.

Podobnie jak wcześniej informowali przedstawiciele ME, także w wypowiedzi urzędnika resortu energii cytowanej przez wnp.pl pojawia się informacja o planach procedowania kolejnego projektu nowelizacji ustawy o OZE jako rządowego. To będzie oznaczać konieczność skonsultowania założeń nowelizacji na poziomie Rady Ministrów, co może wydłużyć proces przyjmowania nowelizacji – w porównaniu z projektem, który byłby procedowany jako poselski, co pozwoliłoby pominąć konsultacje na poziomie rządu.

Cytowany przez wnp.pl przedstawiciel Departamentu OZE w resorcie energii zaznaczył, że o ile część uwag do ustawy o OZE zgłaszano jeszcze na etapie procedowania ostatniej nowelizacji, zamiar wdrożenia jej z datą 1 lipca br. uniemożliwił ME zajęcie się tymi uwagami. – Tego czasu nam trochę brakowało na przedyskutowanie i dopracowanie tych koncepcji, które były zgłaszane i których potrzebę też dostrzegamy.

– Na pewno chcielibyśmy zdążyć z tym projektem przed kolejnymi aukcjami w 2017 r., aby umożliwić już aukcje zarówno w przypadku inwestycji w klastry energii jak i w spółdzielnie energetyczne – komentuje w wywiadzie dla wnp.pl główny specjalista z Departamentu Energii Odnawialnej ME.

To właśnie klastry i spółdzielnie energetyczne mają być głównym elementem przygotowywanej nowelizacji, jednak przedstawiciel Ministerstwa Energii zaznacza, że założenia dotyczące tego obszaru nie są jeszcze gotowe.

– Ta koncepcja ewoluuje i współpracujemy ze środowiskiem OZE nad wyszukiwaniem elementów, które powinny być zmienione, żeby procesy inwestycyjne usprawnić i przyspieszyć – komentuje cytowany przez wnp.pl Piotr Czopek.

Źródło: wnp.pl

Zdjęcie: biznesalert.pl

 

 

 

 

.

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE