Inditex – właściciel marki Zara nawiązał współpracę ze specjalizującą się w biotechnologii amerykańską firmą LanzaTech, która przekształca emisje węgla w nowe materiały. Owocem tej kooperacji jest nietypowa i limitowana kolekcja czarnych sukienek wykonanych z tkaniny powstałej w wyniku przetworzenia emisji dwutlenku węgla. To pierwsza linia odzieży wykonana dzięki tej nowoczesnej technologii, która trafiła na rynek.

LanzaTech

LanzaTech  – amerykańska firma o globalnym zasięgu w swojej działalności łączy biologię syntetyczną z bioinformatyką, sztuczną inteligencją i inżynierią. Dzięki tym możliwościom LanzaTech tworzy bezpieczne dla klimatu materiały i paliwa.

Reklama

Jak czytamy na stornie firmy, LanzaTech „tworzy przyszłość, w której węgiel odpadowy jest przekształcany w nowe produkty codziennego użytku (…)”

Pierwsza na świecie linia odzieży z odpadów węglowych

Z tych doświadczeń postanowił skorzystać Inditex – właściciel m.in. marki Zara. W wyniku współdziałania firm w ofercie online Zary pojawiła się kolekcja czarnych sukienek wykonanych z materiału powstałego z emisji dwutlenku węgla. To pierwsza na świecie linia odzieży wyprodukowanej z odpadów węglowych.


Czytaj też: Modowe cmentarzysko na pustyni Atakama


Jak to możliwe?

LanzaTech w procesie fermentacji przetwarza emitowany CO2 na lanzanol (etanol), który następnie jest przekształcany w niskowęglowy glikol monoetylenowy, a ten z kolei w niskowęglową przędzę poliestrową. To z tej przędzy wyprodukowano materiał, z którego powstała kapsułowa kolekcja sukienek Zara.

LanzaTech i Zara

Materiał wykorzystany do produkcji linii kapsułowych sukienek został wykonany w 20 proc. z wychwyconego węgla. 80 proc. poliestru pochodzi z oczyszczonego kwasu tereftalowego (PTA). Niemniej jednak efekt współpracy LanzaTech i Zara to duży krok, który otwiera możliwości wdrażania technologii wychwytywania i konwersji dwutlenku węgla w wielu gałęziach przemysłu, także w branży modowej.

„LanzaTech dysponuje technologią, która może pomóc markom modowym i sprzedawcom ograniczyć ich wpływ na emisję dwutlenku węgla. Współpracując z Zarą, znaleźliśmy nowy sposób na recykling emisji dwutlenku węgla wykorzystywany do produkcji tkanin” – mówi Jennifer Holmgren, dyrektor generalny LanzaTech.

 

Rynek biogazu i biometanu – najnowszy numer:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źródło: theworldnews.co.uk, lanzatech.com

zdjęcie: Zara

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE