Zakaz rejestracji samochodów spalinowych w kolejnym państwie? Wielka Brytania zapowiedziała wprowadzenie takich przepisów. Miałyby wejść w życie w 2040 roku. Wcześniej podobne deklaracje złożyły rządy Belgii, Norwegii i Francji.

Reklama

Rząd Wielkiej Brytanii planuje zastąpić samochody spalinowe (w tym hybrydy) samochodami elektrycznymi. Ma tak się stać do 2050 roku. Wcześniej, bo już w 2020 właściciele diesli mieliby płacić podatek od zanieczyszczeń. Plan zakłada również wprowadzenie zakazów wjazdu do centrów miast samochodami spalinowymi.

Sprawdź również: Biometan jako paliwo transportowe

Zakaz rejestracji samochodów spalinowych planują wprowadzić także inne państwa. W Holandii i Norwegii już od 2025 r. ma obowiązywać zakaz sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi. Z kolei francuski rząd od 2040 roku planuje wprowadzić zakaz sprzedaży samochodów napędzanych benzyną i olejem napędowym.

Zdaniem wiceministra energii Michała Kurtyki również Polskę czeka epoka elektryczności w motoryzacji.

– Ogłaszane przez rządy poszczególnych państw inicjatywy mające na celu popularyzację samochodów napędzanych paliwami alternatywnymi, utwierdza nas w przekonaniu, że działania podejmowane przez Ministerstwo Energii zmierzają we właściwym kierunku – uważa Michał Kurtyka.

 

Test: KAT / www.me.gov.pl

Zdjęcie: KAT

 

 

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE