Francja wprowadziła nowe przepisy w duchu „less waste”. Od nowego roku producenci i sklepy nie mogą niszczyć niesprzedanych towarów. Zgodnie z wprowadzonymi regulacjami produkty zalegające w magazynie trzeba wyprzedać, przekazać potrzebującym lub poddać recyklingowi.
Zakaz niszczenia niesprzedanych towarów
Przyjęte we Francji regulacje prawne mają na celu przeciwdziałanie powstawaniu nadmiernej ilości odpadów i wzmocnienie gospodarki o obiegu zamkniętym. Zapisy dotyczą produktów nieżywnościowych, których producenci i dystrybutorzy zobowiązani są do ponownego ich wykorzystania. Stąd też odzież i obuwie, meble, produkty higieniczne i kosmetyczne, sprzęty elektryczne i elektroniczne, które nie znalazły nabywcy, nie mogą zostać zniszczone. Towary, których nie udało się sprzedać – także po niższej cenie – zgodnie z nowymi przepisami powinny zostać przekazane fundacjom charytatywnym lub poddane recyklingowi.
Szansa dla organizacji charytatywnych
Jak podaje PAP, organizacje charytatywne liczą na to, że dzięki nowemu prawu trafi do nich więcej towarów.
„Już w tym roku jest więcej darów, ponieważ niektóre przedsiębiorstwa przygotowały się na wprowadzenie tych przepisów” – mówi dyrektor Agencji Darów Natury Romain Canler. Wyjaśnia, że jego stowarzyszenie otrzymuje produkty od około 200 firm i przekazuje je sieci liczącej 1,3 tys. organizacji charytatywnych.
Czytaj też: Francja zakazuje pakowania owoców i warzyw w plastik
Obniżenie produkcji
Niewykluczone, że aby unikać marnowania towarów, producenci będą teraz musieli zdecydować się na obniżenie produkcji. Swoje strategie musi zrewidować m.in. branża odzieżowa, która generuje największy odsetek niesprzedanych towarów.
„Od dwóch lat marki uczą się przewidywać, jaki będzie popyt, , aby wyprodukować dokładnie taką ilość towarów, jaką uda się sprzedać” – mówi dyrektor Stowarzyszeni Handlu Yohann Petiot.
Koniec z plastikiem
Oprócz przepisów dotyczących zakazu niszczenia niesprzedanych produktów od 2022 roku weszły we Francji w życie regulacje mające na celu skuteczną walkę z odpadami z tworzyw sztucznych. Konsekwencją zapisów ustawy jest zakaz sprzedaży owoców i warzyw w plastikowych opakowaniach. Jest on częścią szerszego planu przyjętego przez kraj w 2019 r. W ramach walki z plastikiem wyeliminowane ze sprzedaży zostały już jednorazowe kubki, słomki, sztućce i styropianowe pudełka. W 2022 roku pojawią się też powszechnie dostępne krany z wodą pitną. Z kolei sieci fast food nie będą mogły już dodawać do posiłków zabawek wykonanych z tworzyw sztucznych, a gazety nie mogą być pakowane w plastik.
Rynek biogazu i biometanu – najnowszy numer:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródło: Actu-Environnement, PAP
zdj. Shutterstock
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE