Ruszył nabór w ramach I części wsparcia dla społeczności energetycznych. Budżet programu wynosi ok. 435 mln zł. 

W poszczególnych działaniach mogą wziąć udział klastry energii, spółdzielnie energetyczne oraz jednostki samorządu terytorialnego. Przedsięwzięcie finansowane jest z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Reklama

– Jeszcze niedawno tradycyjnie scentralizowana sieć elektroenergetyczna była oparta głównie na konwencjonalnych dużych elektrowniach, zaopatrujących w energię cały obszar kraju. Energia elektryczna docierała do dużych i mniejszych miast, zakładów przemysłowych i naszych domów. Wraz z postępem technologicznym, wynikającym głównie z polityki klimatycznej, rośnie znaczenie lokalnych mocy wytwórczych, opartych na odnawialnych źródłach energii. Pełen potencjał lokalnych wytwórców OZE jest najlepiej wykorzystywany w ramach społeczności energetycznych. Choć ich działalność przynosi wiele korzyści, to w Polsce nie powstają one nadal w wystarczająco szybkim tempie – powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Dofinansowanie dla społeczności energetycznych

W przypadku klastrów energii oraz jednostek samorządu terytorialnego część przedinwestycyjną podzielono na dwa etapy. Pierwszy z nich skupia się na opracowaniu koncepcji rozwoju. Drugi zakłada wsparcie dalszych działań związanych z rozwojem społeczności i przygotowaniem projektów inwestycyjnych. Rozwinięte klastry energii mogą od razu startować od drugiego etapu.

W części inwestycyjnej klastry energii i spółdzielnie energetyczne mogą ubiegać się o finansowania w jednym z kilku kierunków związanych z realizacją konkretnych projektów.

Dla spółdzielni energetycznych przewidziano wsparcie w ramach jednego, całościowego etapu.

W ramach I części (przedinwestycyjnej) przewidziano wsparcie 139 podmiotów, a budżet wyniesie 187 mln zł. Maksymalny poziom dotacji to 95% wartości projektów.

Druga część będzie polegać na wyłonieniu 10 najbardziej zaawansowanych projektów społeczności energetycznych, które uzyskają dofinansowanie dla demonstracyjnych instalacji OZE.


Czytaj również: Miliard złotych dofinansowania od NFOŚiGW na ekologiczne innowacje


Wnioski mogą składać:

  • klastry energii,
  • spółdzielnie energetyczne,
  • jednostki samorządu terytorialnego, które nie są członkiem ani koordynatorem istniejącego klastra energii lub członkiem spółdzielni energetycznej bądź obywatelskiej społeczności energetycznej OZE.

Maksymalne kwoty wsparcia wynoszą w ramach I części dla:

  • klastrów energii – 1,55 mln zł,
  • JST – 1,4 mln zł.
  • spółdzielni energetycznych – 400 tys. zł.

Dokumenty będzie można złożyć od 19 września br. wyłącznie w wersji elektronicznej poprzez stronę.

Biomasa i paliwa alternatywne

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: MRiT

zdjęcie: archiwum Magazynu Biomasa

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE