W ciągu tylko jednego półrocza Wietnam eksportował 2,6 mln t granulatu drzewnego. Ten wynik czyni go drugim największym producentem pelletu na świecie i plasuje go tuż za Stanami Zjednoczonymi.
Azjatyckie rynki coraz częściej stawiają na pellet drzewny jako paliwo pokrywające krajowe zapotrzebowanie energetyczne. Pokazują to światowe trendy rynkowe. Wietnam buduje pozycję lidera, który może na to zapotrzebowanie odpowiedzieć.
Konferencja Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie
Azjatycki rynek puchnie
Sumaryczna wartość ogólnej produkcji pelletu z pierwszego półrocza to 345,5 mln dolarów. Odnotowano, że wzrost względem zeszłego roku wyniósł 25,9% w ilości wytwarzanego pelletu oraz 4,6% w zakresie jego wartości.
Obecnie w Wietnamie działają 83 firmy bezpośrednio zaangażowane w eksport pelletu drzewnego i ponad 300 zakładów produkcyjnych w całym kraju.
Bardzo specyficzni odbiorcy
Największymi odbiorcami paliwa drzewnego są Południowa Korea i Japonia. To one importowały 92% spośród wyprodukowanych 2,6 mln t, czym zapewniły pokrycie 89,9% przychodu z granulatu.
Wymogi tych dwóch państw w zakresie produkcji są bardzo szczegółowe. Do Korei Południowej eksportowany jest jedynie pellet, który powstaje z zagospodarowania odpadów z przetwórstwa drzewnego, takich jak trociny, wióry i zrębki drzewne. Z tego powodu główna produkcja granulatu na rynek koreański odbywa się w południowo-wschodniej części Wietnamu, gdzie zlokalizowanych jest wiele fabryk mebli.
Czytaj też: 20 lat biomasy w Czechach
Japonia wymaga z kolei pozyskiwania plantacyjnego drewna certyfikowanego FSC. Takie lasy są posadowione przede wszystkim w północnym i centralnym Wietnamie.
UE jest trzecim co do wielkości rynkiem zbytu, na który w ciągu sześciu miesięcy trafiło 48 600 t pelletu drzewnego o wartości 9,5 mln dolarów, co stanowi odpowiednio 1,9% i 2,8% całkowitej wielkości i wartości eksportu.
Fabryka pelletu. Czytaj za darmo w internecie!
Zdjęcie: Shutterstock
Źródło: Bioenergy Insight