Po 57 latach funkcjonowania z końcem września oficjalnie zakończyła działalność ostatnia w Wielkiej Brytanii elektrownia węglowa. Od tej pory przyszłość UK to wyłącznie czysta energia.
Ratcliffe-on-Soar – ostatnia elektrownia węglowa
Elektrownia Ratcliffe-on-Soar w Nottinghamshire od dziesięcioleci jest postrzegana jako punkt orientacyjny dla mieszkańców regionu. Znany dosłownie wszystkim w okolicy zakład funkcjonował nieprzerwanie od 1967 roku, by w miniony poniedziałek, 30 września, definitywnie zakończyć działalność. Była to ostatnia w kraju elektrownia węglowa, a jej zamknięcie to krok drodze do dekarbonizacji sektora energetycznego w UK.
Konferencja Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie
Zamknięcie zakładu Ratcliff-on-Soar zakończyło 142-letnią historię wykorzystania węgla, jako źródła energii w Wielkiej Brytanii. Pierwszą elektrownią węglową na Wyspach, ale i na świecie, był londyński Holborn Wiadukt, który rozpoczął działalność w 1882 r. Od tej pory węgiel był podstawowym źródłem energii w UK. W ostatnim dziesięcioleciu XX w. jego wykorzystanie osiągnęło nawet poziom 80 proc. Mimo odnotowywanych w pierwszej dekadzie XXI w. tendencji spadkowych, jeszcze dziesięć lat temu Wielka Brytania wytwarzała z węgla jedną trzecią energii. Dziś zamknięcie ostatniej w kraju elektrowni węglowej stanowi symboliczny koniec epoki paliw kopalnych i początek ery czystej energii.
Wielka Brytania kończy z węglem szybciej niż założyła. Kolejne kraje, które w najbliższych sześciu latach zakładają zastąpienie węgla odnawialnymi źródłami energii, to Francja i Kanada. Niemcy całkowite odejście od węgla zaplanowali na 2038 r.
Brytyjska strategia zakładająca odejście od węgla na rzecz OZE pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne kraju i uniezależnić się od skokowych podwyżek cen paliw kopalnych, a skutki środowiskowe transformacji powinny znacząco poprawić jakość życia mieszkańców Wysp.
Biomasa i paliwa alternatywne. Czytaj w internecie
zdjęcie: nottinghampost.com