Na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Wrocławskiej otwarto kierunek Odnawialne źródła energii, który będzie kształcił przyszłych magistrów nastawionych na pracę związaną z projektowaniem, analizowaniem, badaniami i optymalizacją instalacji energetycznych wykorzystujących OZE.
Rynek pracy dla ekspertów od OZE rośnie
– To już nie jest kwestia: „czy” będziemy na szeroką skalę korzystali z odnawialnych źródeł energii, tylko kwestia „kiedy” – podkreśla dr hab. inż. Bogusław Białko, prof. uczelni z Katedry Techniki Cieplnej na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym. – Choćby tylko z tego względu, że zobowiązują nas do tego unijne regulacje. Dlatego rynek pracy dla ekspertów od OZE rośnie i będzie rósł, a z czasem będzie poszukiwał coraz bardziej wyspecjalizowanych inżynierów. Stąd też nasz kierunek będą kończyć absolwenci z szeroką wiedzą, ale i przede wszystkim praktycznymi umiejętnościami. Tacy, którzy nie tylko potrafią zaprojektować konkretną instalację, ale i zaproponować i wprowadzić zmiany w obecnie wykorzystywanych systemach, tak aby wdrażać w nich OZE, optymalizować i coraz bardziej przechodzić na rozwiązania ograniczające korzystanie z kopalin.
Stawiamy na praktykę
Osoby na studiach magisterskich będą mogły dostosować swój grafik zajęć, wybierając przedmioty, jakie najbardziej przydadzą się im w pracy zawodowej lub na których dopiero chcieliby się skupić. Studenci mogą wybierać m.in. spośród takich kursów jak techniki ogrzewania niskotemperaturowego, modelowanie termicznej konwersji paliw biomasowych, ocena cyklu życia instalacji OZE, turbiny i mikroturbiny w układach OZE czy klastry energii.
Czytaj też: Prototypowa mobilna instalacja PV pozwala na uprawę roślin pod panelami
– Stawiamy na praktykę – podkreśla prof. Białko. – Zależy nam na tym, żeby studenci doskonale rozumieli procesy, które przyjdzie im planować, optymalizować czy zmieniać. Bo jedna kwestia to umiejętność narysowania schematu czy przeprowadzenia obliczeń, a druga to naprawdę dogłębne zrozumienie, jak działają poszczególne urządzenia i systemy i co się zmieni, gdy wprowadzimy modyfikacje. Dlatego w programie kierunku jest sporo zajęć w laboratoriach, a je same systematycznie doposażamy i rozwijamy, to m.in. Laboratorium Konwersji Energii, Laboratorium Chłodnictwa i Pomp Ciepła czy Laboratorium analiz paliw, biopaliw i zagospodarowania odpadów.
Wykładowca zaznacza też, że zaangażowani studenci mogą liczyć na udział w pracach badawczych prowadzonych przez zespoły naukowe na wydziale. Studia dają też możliwości wyjazdów naukowych – m.in. do CERN, ITER czy ESA.
Jaka praca dla specjalisty od OZE?
Studia przygotują absolwentów do kierowania zespołami pracowników w systemach produkcyjnych i eksploatacyjnych, w szczególności w branży energetycznej.
Pracy mogą szukać w wielu gałęziach przemysłu, np. w działach badawczo-rozwojowych firm, w działach konstrukcyjnych i utrzymania ruchu (zwłaszcza w branży energetycznej).
Rekrutacja na studia magisterskie na Politechnice Wrocławskiej trwa do 9 lutego. Odnawialne źródła energii to jedna z trzech tegorocznych nowości w ofercie. Szczegóły i opisy wszystkich kierunków na stronie Działu Rekrutacji PWr.
Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!
źródło, zdjęcie: par.edu.pl
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE