Warszawa daje nawet 12 tys. zł na likwidację kopciucha

Mieszkańcy Warszawy mogą otrzymać nawet 12 tys. zł na likwidację kopciucha. Nowe zasady dotacji na modernizacje kotłowni ustaliła Rada Miasta. Dotacja udzielana będzie na szerszy zakres inwestycji. Trwa przyjmowanie wniosków. 

Na zwiększoną sumę mogą liczyć wszyscy mieszkańcy, którzy zgłosili wniosek na tegoroczną inwestycję. Ruszy też dodatkowy nabór.

Zgodnie z obietnicami wprowadzamy pierwsze zmiany w zasadach przyznawania dotacji do modernizacji kotłowni. 12 tysięcy złotych dla osób indywidualnych to kolejny ważny krok w naszej walce ze smogiem. Zależało nam, by warszawiacy, którzy w obecnym naborze złożyli wnioski, również mogli dostać większą sumę finansowego wsparcia. Uda się to wraz z wejściem przepisów. Przedłużamy także okres składania dokumentów. Dzięki temu więcej osób może zdecydować się na likwidację kopciucha jeszcze w tym roku – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Wzrost dofinansowania z 7 tys. do 12. tys. zł dla osób fizycznych i osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą to jedna z kluczowych kwestii nowej uchwały.

Dodatkowo warszawiacy mogą teraz otrzymać pieniądze na usunięcie systemów grzewczych wykorzystujących olej opałowy i – jak przed zmianą – kotłów na paliwo stałe np. węgiel.

Dotacja udzielana będzie na szerszy zakres inwestycji:

 • opracowanie dokumentacji projektowej,
 • wykonanie przyłącza do sieci gazowej lub ciepłowniczej,
 • wykonanie bądź przebudowa wewnętrznej instalacji gazowej,
 • zakup i montaż oraz uruchomienie kotłów na paliwo gazowe,
 • montaż wkładu kominowego, a także na:
 • zrobienie indywidualnego węzła cieplnego,
 • wykonanie modułu ciepłej wody,
 • wykonanie lub przebudowa instalacji centralnego ogrzewania lub ciepłej wody użytkowej.

Dodatkowa tura przyjmowania wniosków rozpoczęła się już 1 kwietnia, a inwestycję będzie można  zrealizować jeszcze w tym roku. Warszawiacy mogą składać dokumenty w Biurze Ochrony Środowiska.

– Chcemy ułatwić też warszawiakom sam proces zmiany źródła ogrzewania. Opracowujemy system, w którym mieszkańcy będą mogli skorzystać z bezpłatnego wsparcia doradców m.in. w przygotowywaniu dokumentacji – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni.

Trwają prace nad docelową uchwałą, która zintegruje nowy system dotacji do modernizacji kotłowni, pomoc osłonową dla potrzebujących mieszkańców, a także elementy akcji edukacyjnych.

Likwidacja kopciuchów do 2022 r.

Do końca 2022 r. z Warszawy mają zniknąć wszystkie tzw. kopciuchy na węgiel lub drewno niespełniające wymogów ekoprojektu. Planując likwidacje kopciuchów miasto przygotowuje szczegółowy plan podłączenia komunalnych budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej.

–  Ustalamy ze spółkami ciepłowniczymi i gazowymi wspólne harmonogramy przyłączeń kolejnych budynków. Trzeba zsynchronizować wymianę przestarzałych źródeł ogrzewania w mieszkaniach komunalnych i prywatnych. Skoro mamy remont przy danej ulicy, to warto wykorzystać okazję do likwidacji większej liczby kotłów w okolicy. Myślimy także nad systemem zachęty dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni.

Warszawa w ciągu najbliższych czterech lat przeznaczy 300 mln zł na walkę ze smogiem.

Pieniądze przewidziane są m.in. na:

 • likwidację kopciuchów – starych pieców,
 • przyłączenie kolejnych budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej i gazowej,
 • modernizację oświetlenia oraz dofinansowywanie odnawialnych źródeł energii (OZE).

Pierwsze realizacje już trwają – stolica zainwestowała 17 mln zł na likwidację palenisk na paliwo stałe w budynkach komunalnych m.in. na Białołęce, Woli i w Wawrze oraz termomodernizację budynków, montaż paneli fotowoltaicznych i podłączenie szkół do sieci ciepłowniczej.

Źródło: Urząd Miasta Warszawy

Zdjęcie: shutterstock

This post is also available in: pl