Certyfikat ENplus, oprócz wysokiej jakości pelletu, uwzględnia także kryteria zrównoważonego rozwoju oraz bezpieczeństwa dostaw. W ciągu ostatnich kilku lat system certyfikacji został przyjęty przez wielu producentów na różnych rynkach. Zarząd ENplus stoi na straży jakości pelletu drzewnego sygnowanego tym znakiem i zwalcza oszustwa, które zdarzają się dość często. Ostatnio przeprowadzono specjalną akcję kontroli we Włoszech.

Reklama

Jakość pelletu

Zarząd ENplus stale monitoruje kwestie jakości Pelletu. Wysiłki te zostały ostatnio wsparte specjalną operacją we Włoszech. Na tamtejszym rynku przeprowadziło ją stowarzyszenie AIEL – Italian Agroforestry Energy Association, przy udziale włoskiej policji skarbowej.

ENplus – oszustwa we Włoszech

Skontrolowano 52 firmy, w wyniku czego skonfiskowano ponad 5000 ton pelletu. Władze wykryły naruszenia w zakresie stosowania certyfikatów jakości ENplus.

Pod względem liczby interwencji jest to bezprecedensowa operacja w Europie, która gwarantuje bezpieczeństwo rynku włoskiego – największego konsumenta certyfikowanego pelletu drzewnego. We Włoszech biomasa stanowi pierwsze źródło energii odnawialnej w kraju i drugie rozwiązanie grzewcze dla włoskich rodzin, zwłaszcza w czasach, gdy ceny gazu i paliw kopalnych dramatycznie wzrosły.


Czytaj też: Obowiązkowe szkolenie dla Pełnomocników ds. jakości ENplus® w Polsce


Międzynarodowa walka o jakość pelletu

Walka z nieuczciwymi praktykami w branży pelletu prowadzona jest na skalę międzynarodową. Bioenergy Europe działa w tym zakresie we współpracy z organami celnymi UE. Współpraca ma na celu zapobieganie transgranicznemu handlowi podrobionym pelletem, sygnowanym znakiem ENplus we wszystkich 27 państwach członkowskich UE.

Zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym, zarząd ENplus ds. oszustw do tej pory zidentyfikował i rozwiązał ponad 840 przypadków oszustw na całym świecie. Ponad połowa spraw rozwiązanych w tym roku to fałszerstwa świadectw. W 1 na 4 przypadki naruszenie dotyczyło nieprawidłowego wykorzystania znaku towarowego ENplus w działaniach marketingowych, a w 1 na 8 przypadków nadużycia produktu, np. nieuzasadnionego użycia znaku ENplus na workach na pellet.

Zmiany wprowadzone w systemie certyfikacji Enplus nakładają na firmy dodatkowe wymagania,  aby mieć pewność, że na rynek trafia wyłącznie certyfikowany pellet.

Fabryka pelletu, czyli najnowszy numer Magazynu Biomasa:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: biomassmagazine.com

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE