Od października część toruńskich budynków ogrzewana jest z wykorzystaniem ciepła pochodzącego z ciepłowni geotermalnej. PGE rozpoczęło dostawy ciepła z ciepłowni geotermalnej Geotermii Toruń do sieci ciepłowniczej PGE Toruń, zasilającej w ciepło ponad 100 tysięcy mieszkańców Torunia.

Reklama

Ciepłownia geotermalna

Wykorzystanie ciepła pochodzącego z ciepłowni geotermalnej do ogrzewania toruńskich budynków, to dodatkowa dywersyfikacja źródeł ciepła, a co za tym idzie zwiększenie bezpieczeństwa dostaw ciepła dla mieszkańców, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

– Toruń dysponuje dużym potencjałem wód geotermalnych, które stanowią lokalne zasoby czystej, odnawialnej energii. Dzięki swojej niezależności od zewnętrznych źródeł, wzmacniają one bezpieczeństwo dostaw ciepła i niezależność całego systemu, co w obecnej sytuacji geopolitycznej ma szczególne znaczenie. Grupa PGE jako lider w obszarze wytwarzania energii i ciepła chce wykorzystywać źródła odnawialne, takie jak geotermia, do produkcji ciepła- tłumaczy Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Inwestycja w biogazownię rolniczą to element transformacji energetycznej. Jak zaplanować inwestycję dowiesz się na warsztatach. Sprawdź program.


Geotermia Toruńska dostarcza już ciepło do miejskiego systemu ciepłowniczego Torunia. Energia, jaka pochodzi z wnętrza ziemi, jest dostępna niezależnie od oddziaływania innych państw, dalekich łańcuchów dostaw, i innych, znacznie nasilających się w dzisiejszych czasach, zagrożeń w dostawach energii. Dziś widzimy wyraźnie, że nasze działania, rozpoczęte kilkanaście lat temu, mające na celu zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w Polsce, przynoszą pozytywne efekty. Zasoby geotermalne, wykorzystane dzięki wytężonej pracy i zaangażowaniu wielu osób i instytucji, przysłużą się zwiększeniu bezpieczeństwa energetycznego mieszkańców Torunia, co od początku było naszym priorytetem. Mamy nadzieję, że za naszym przykładem pójdą inni – mówi O. Jan Król, prezes zarządu Geotermii Toruń.
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE