Szczecin otrzymał ponad 2,2 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na realizację kolejnego programu wymiany pieców i kotłów węglowych.

– To kolejna już, obok programu „Mewa”, forma wsparcia mieszkańców Szczecina w działaniach mających poprawić jakość powietrza w naszym mieście – mówił Piotr Krzystek, prezydent miasta podczas uroczystości podpisania umowy, ktora miała miejsce 24.lutego br. . – Łącznie w Szczecinie wymieniliśmy już ponad dwa tysiące takich nieekologicznych źródeł ciepła.

Wsparcie finansowe z programu „Zefirek” trafią do mieszkańców Szczecina, którzy chcą zlikwidować stare piece tzw. kopciuchy i wyienić je na ekologiczne źródła ciepła:

Reklama
  • podłączenie do sieci ciepłowniczej,
  • instalację ogrzewania gazowego,
  • elektrycznego,
  • olejowego,
  • systemu ogrzewania opartego na odnawialnych źródłach energii lub na paliwie stałym o niskiej emisyjności.

„Zefirek – program wymiany pieców i kotłów węglowych na terenie Szczecina” zakłada wsparcie w formie grantów dla 250 beneficjentów. Każdy mieszkaniec  zakwalifikowany do programu uprawniony będzie do otrzymania dofinansowania w kwocie 7500 zł.

Rozpoczęcie naboru do programu „Zefirek” planowane jest n połowę marca.

Program otrzymał dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020, Działanie 2.14 Poprawa jakości powietrza – Zachodniopomorski Program Antysmogowy.

  • Całkowita wartość projektu: 2 259 750,00 zł
  • Dofinansowanie z EFRR: 2 259 750,00 zł

Głównym celem tego projektu jest obniżenie poziomu zanieczyszczeń powietrza. Przyczyni się to do poprawy jakości powietrza na terenie Szczecina.

Rezultatem projektu będzie również poprawa jakości życia oraz zdrowia mieszkańców miasta oraz zmniejszenie degradacji środowiska naturalnego, w tym polepszenie kondycji ekosystemów znajdujących się na terenach objętych przedsięwzięciem.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źródło: wiadomosci.szczecin.eu
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE