Na początku listopada w Redzikowie zainaugurowano działalność Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów, która pozwoli rozwiązać problem zagospodarowania odpadów medycznych i weterynaryjnych. Budowa trwała 14 miesięcy, a jej koszt to blisko 40 mln zł. Za projekt odpowiada firma EMKA®.
Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów w Redzikowie
Nowo otwarta instalacja mieści się na terenie Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i powoli na bardziej efektywne i bezpieczne przetwarzanie odpadów medycznych oraz weterynaryjnych przy jednoczesnym odzysku zawartej w nich energii oraz produkcji taniego ciepła i/lub prądu.
Instalacja w Redzikowie obejmuje wysoce wyspecjalizowaną linię technologiczną do unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych. Wykorzystując technologię pieca obrotowego oraz kompleksowy system oczyszczania spalin zapewnia skuteczne i bezpieczne dla środowiska unieszkodliwianie odpadów niebezpiecznych, w tym medycznych i weterynaryjnych.
Energia z odpadów
Zdolny do przetworzenia kilku tysięcy ton odpadów rocznie zakład w Redzikowie zapoczątkował drogę ogólnopolskiego pozyskiwania energii z odpadów niebezpiecznych. Ta metoda stanowi jedno z najczystszych i najbezpieczniejszych dla środowiska rozwiązań.
W Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów zainstalowany jest ciągły monitoring emisji spalin z procesu unieszkodliwiania. Dwa razy w roku system, w który firma nie może ingerować, generuje kompleksowe raporty przesyłane do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz Urzędu Marszałkowskiego. Dodatkowo Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska może w każdej chwili przeprowadzić niezapowiedzianą kontrolę i dokonać niezależnych pomiarów emisji spalin z instalacji.
Zakład w Redzikowie pracuje w trybie ciągłym, czyli 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu.
– Dzięki tej instalacji będziemy mogli skutecznie unieszkodliwiać odpady medyczne na terenie całego Pomorza, minimalizując ich wpływ na otoczenie, ale także odzyskiwać energię z powstałych odpadów medycznych – podkreślił Krzysztof Rdest, prezes spółki Emka.
Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE