11 października 2022 r. w Lądku-Zdroju została utworzona Lądecka Spółdzielnia Energetyczna. Zajmie się ona wytwarzaniem energii uzyskanej z odnawialnych źródeł energii (OZE), która wykorzystana zostanie wyłącznie na potrzeby własne spółdzielni i jej członków.

Spółdzielnia energetyczna

Członkami założycielami spółdzielni są: Gmina Lądek-Zdrój, Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju, Lądeckie Usługi Komunalne Spółka z o.o. Spółdzielnia będzie produkować energię na potrzeby członków spółdzielni, w pierwszej kolejności dla członków założycieli.

Reklama

Tani i ekologiczny prąd z Farmy FV popłynie w pierwszej kolejności do wyselekcjonowanych punktów odbioru na terenie Gminy Lądek-Zdrój, wśród których znalazły się m.in. Urząd Miasta i Gminy, szkoły, przedszkola, żłobek, Centrum Kultury czy Ośrodek Pomocy Społecznej.

Rozwój OZE

Prawne zawiązanie organów Lądeckiej Spółdzielni Energetycznej to jeden z pierwszych etapów rozwoju przedsięwzięcia zmierzającego do szerokiego wykorzystania – przez lokalny samorząd – naturalnych i ekologicznych źródeł energii odnawialnej – zarówno energii słonecznej jak i lądeckiej geotermii. Bardzo ważnym aspektem działania jest też poprawa jakości powietrza w regionie – co w przypadku miejscowości uzdrowiskowej nie pozostaje bez znaczenia.


Jak zaplanować inwestycję biogazową/biometanową? Dowiesz się na warsztatach „Biogazownia i biometanowna od A do Z”. Sprawdź i zarejestruj się!


Równocześnie w pierwszej połowie października 2022 roku Gmina rozpoczęła budowę Farmy FV o mocy 1 MW. Zakończenie tej inwestycji planuje się do końca tego roku.

Cały projekt zakłada osiągnięcie w sumie mocy 10 MW (łącznie na powierzchni 11,06 ha).

Oszczędności na energii

Wraz z rozwojem spółdzielni i rozbudową farmy FV przyjmowani będą nowi członkowie spółdzielni energetycznej – mieszkańcy i przedsiębiorcy działający na terenie gminy Lądek-Zdrój. W pierwszej kolejności będą przyjmowani członkowie, którzy zrezygnują z opalania węglem, koksem itd. i przejdą na elektryczne promienniki na podczerwień lub pompy ciepła.

W pierwszym roku działalności (2023 r.) Spółdzielni energetycznej przewidujemy, że oszczędności na energii w Gminie Lądek-Zdrój wyniosą ok. 500.000 zł.

 

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Źródło informacji: Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE