Dzisiaj w Dubaju rozpoczyna się szczyt klimatyczny COP28. Zjednoczone Emiraty Arabskie, które swoją potęgę zawdzięczają ropie naftowej i gazowi ziemnemu, na tydzień przed wydarzeniem postanowiły zaakcentować ambicje związane z zieloną energią i redukcją CO2, poprzez inaugurację największej na świecie elektrowni słonecznej.

Reklama

Największa na świecie elektrownia słoneczna

Projekt zrealizowany przez Masdar – jedną z największych na świecie firm zajmujących się energią odnawialną, ma potwierdzić plany ZEA co do wdrożenia zróżnicowanego zakresu elastycznego wytwarzania energii. Nowo otwarta elektrownia słoneczna o mocy 2 GW, zdaniem władz kraju odzwierciedla zaangażowanie ZEA w zwiększanie udziału w czystej energii, zmniejszanie emisji dwutlenku węgla i wspieranie globalnych wysiłków na rzecz działań na rzecz klimatu.


Czytaj też: Największa w Polsce pływająca farma fotowoltaiczna – drugie życie elektrowni w Żarnowcu


Al Dhafra Solar PV

Położona 35 kilometrów od miasta Abu Dhabi elektrownia słoneczna generuje ilość energii elektrycznej wystarczającą, aby zasilić prawie 200 000 domów. Al Dhafra Solar PV obejmuje ponad 20 kilometrów kwadratowych pustyni, co stawia, że jest największą na świecie elektrownią słoneczną zainstalowaną na jednym obszarze. Elektrownia wykorzystuje prawie 4 miliony paneli słonecznych, które gwarantują, że światło słoneczne jest wychwytywane po obu stronach paneli, co maksymalnie zwiększa ich wydajność. Dzięki realizacji projektu emisje dwutlenku węgla zostaną zredukowane o 2,4 mln ton rocznie.

Pierwszy projekt solarny w Zjednoczonych Emiratach Arabskich o mocy 10 MW został wdrożony przez firmę Masdar w 2009 roku. Zainaugurowana przed kilkoma dniami elektrownia słoneczna Al Dhafra Solar PV jest 200 razy większa. Wraz z rozpoczęciem odliczania do COP28 w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, ten megaprojekt początkowo osiągnął najniższą na świecie taryfę przy zamknięciu finansowym i pokazuje wieloletnie zaangażowanie kraju w dekarbonizację, w kraju i na całym świecie.

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

źródło, zdjęcie: masdar.ae

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE