We włoskiej Sardynii Energy Dome, wiodący dostawca długoterminowego magazynowania energii, uruchomił pierwszy magazyn energii z dwutlenku węgla. Innowacyjne rozwiązanie nazwano Baterią CO2 . Wykorzystuje ona przemiany fazowe dwutlenku węgla w ciecz i gaz. Wraz z uruchomieniem obiektu demonstracyjnego technologia jest gotowa do wprowadzenia na rynek.

Reklama

Bateria CO2

Energy Dome jest dostawcą rozwiązań do magazynowania odnawialnej energii słonecznej i wiatrowej za pomocą baterii CO2. Wprowadzona przez zespół doświadczony w zakresie innowacji w sektorze energetycznym, tania technologia magazynowania energii pomaga przyspieszyć globalne przejście na energię odnawialną.

Magazyn energii z CO2 – jak to działa?

Technologia opiera się na zamkniętej transformacji termodynamicznej, która poprzez stosowanie zmian stanów skupienia CO2 pomiędzy jego fazą gazową i ciekłą, umożliwia wydajne i ekonomiczne magazynowanie energii.

Jak udowadnia firma, CO2 jest idealny do ekonomicznego magazynowania energii w zamkniętym procesie termodynamicznym, ponieważ jest jednym z niewielu gazów, które można skraplać i przechowywać jako ciecz pod ciśnieniem w temperaturze otoczenia. Pozwala to na magazynowanie energii o wysokiej gęstości bez konieczności przebywania w ekstremalnych temperaturach kriogenicznych.

 

Wysoka wydajność

Początkowa faza działania potwierdziła wydajność takiego systemu wynosi 75 procent, a Energy Dome podkreśla zdolność do przechowywania energii przez długi czas.

– Jestem dumny z naszego oddanego zespołu i naszych wyników. Teraz możemy udzielić odpowiedzi na najbardziej palący problem naszych czasów: zmiany klimatyczne – powiedział założyciel i dyrektor generalny Energy Dome Claudio Spadacini. –  Nasza przełomowa technologia, bateria CO2, jest teraz dostępna na rynku, aby umożliwić opłacalną dostawę energii odnawialnej na skalę globalną”.

Magazyny energii Energy Dome

Baterie CO2 firmy Energy Dome można szybko rozmieścić w dowolnym miejscu na świecie za mniej niż połowę kosztów magazynów akumulatorów litowo-jonowych o podobnej wielkości i przy użyciu łatwo dostępnych materiałów, takich jak dwutlenek węgla, stal i woda.

Kolejnym krokiem po uruchomieniu obiektu demonstracyjnego ma być stworzenie kompleksu, który umożliwi zmagazynowanie 200 MWh energii. Według zapowiedzi projekt zostanie wdrożony do końca 2023 roku.

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źródło, zdjęcie: Energy Dome

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE