Drugi co do wielkości producent biogazu w Europie, francuska spółka TotalEnergies dynamicznie inwestuje w odnawialne źródła energii. Firma wkroczyła właśnie na polski rynek, przejmując głównego producenta biogazu w kraju.

Reklama

TotalEnergies rozwija swoją działalność odnawialną w Polsce, czego dowodem jest, jak podała w komunikacie spółka, przejęcie Polskiej Grupy Biogazowej (PGB) – głównego producenta biogazu w kraju.

Zwiększenie mocy produkcyjnej biogazu do 1,1 TWh

PGB zajmuje się głównie wytwarzaniem energii elektrycznej odnawialnej z biogazu pozyskiwanego z odpadów organicznych. Zatrudniając 130 pracowników w dziewięciu polskich regionach, jest właścicielem i operatorem 17 zakładów produkcyjnych i jednego w budowie, o łącznej mocy wytwórczej 166 GWh rocznie. Portfolio PGB obejmuje również 23 rozwojowe projekty.

Przejęcie PGB zwiększa moce produkcyjne biogazu TotalEnergies do 1,1 TWh i daje Spółce wiodącą pozycję na obiecującym polskim rynku, który stanowi czwarty co do wielkości potencjał Europy w zakresie produkcji biogazu i biometanu, szacowany na blisko 100 terawatogodzin (TWh).

Wsparcie Polski w rozwoju OZE

TotalEnergies wchodzi również na polski rynek energii słonecznej z przejęciem sześciu realizowanych projektów solarnych o mocy produkcyjnej 200 MW. Położone w północnej i zachodniej Polsce pierwsze farmy słoneczne mają rozpocząć działalność do 2025 roku.

„Porozumienia te ilustrują zaangażowanie TotalEnergies w rozwój swojej działalności w zakresie odnawialnych źródeł energii w Polsce i w całej Europie, zgodnej z Europejskim Zielonym Ładem” – powiedział Stéphane Michel, prezes ds. gazu, odnawialnych źródeł energii i energii w TotalEnergies. – „Z jednej strony zyskujemy solidną pozycję na polskim rynku biogazu dzięki udokumentowanym doświadczeniom istniejącej firmy, doświadczonym zespołom i szerokiej bazie aktywów. Z drugiej strony, rozwijamy naszą obecność w odnawialnych źródłach energii dzięki portfolio projektów solarnych. Dzięki tym dwóm transakcjom możemy wesprzeć Polskę w jej ambicjach rozwoju odnawialnych źródeł energii i wzmocnienia suwerenności energetycznej. Mamy nadzieję, że będziemy mieli również możliwość przekazania Polsce naszej wiedzy w zakresie morskiej energetyki wiatrowej, obszaru, w którym nawiązaliśmy współpracę z KGHM.”


6. Kongres Biometanu – zarejestruj się już dziś!


TotalEnergies – lider sektora biogazu

TotalEnergies jest jednym z liderów segmentu w Europie, z obecnie 1,1 TWh mocy produkcyjnych biogazu i ma na celu stać się głównym graczem na arenie międzynarodowej poprzez współpracę z liderami rynku. Firma działa w całym łańcuchu wartości, od opracowania projektu po marketing tego odnawialnego gazu i jego produktów ubocznych (bionawozy, bioCO2). TotalEnergies planuje produkcję co najmniej 20 TWh rocznie do 2030 roku, co zapewni redukcję emisji CO2 o około cztery miliony ton.

TotalEnergies i odnawialna energia elektryczna

W ramach swoich ambicji osiągnięcia zera netto do 2050 roku, TotalEnergies buduje portfel działań w zakresie energii elektrycznej i odnawialnych źródeł energii. Na koniec 2022 r. moc zainstalowana brutto energii elektrycznej TotalEnergies wynosiła prawie 17 GW. TotalEnergies będzie nadal rozszerzać tę działalność, aby osiągnąć 35 GW mocy produkcyjnych brutto ze źródeł odnawialnych i magazynowania do 2025 r., a następnie 100 GW do 2030 r., aby znaleźć się w pierwszej piątce na świecie producentów energii elektrycznej z energii wiatrowej i słonecznej.

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: TotalEnergies

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE