Zmiana systemu wsparcia dla odnawialnych źródeł energii jest konieczna- powiedział na spotkaniu w Grodnie (Zachodniopomorskie) minister energii Krzysztof Tchórzewski. 

Reklama

System wsparcia dla OZE nie może  być tak nieprzewidywalny, jak to się okazało na bazie doświadczeń niemieckich, kiedy wybudowano tylko wiatraki i tylko w tych miejscach, gdzie jest najlepszy wiatr –  stwierdził minister Tchórzewski w trakcie konferencji „Mikroźródła energii odnawialnej jako podstawa energetyki obywatelskiej oraz perspektywy ich rozwoju w Polsce i UE” w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie pod Międzyzdrojami. Będziemy rozmawiali z Komisją Europejską o tym, że wsparte mają być równomiernie poszczególne technologie; wiatrowa, fotowoltaika i biogazownie” – dodał minister.  Jego zdaniem należy przeorganizować wsparcie i pójść w takim kierunku, aby duże gospodarstwa rolne zachęcić, aby powstały tam biogazownie. Tchórzewski wspomniał również o wykorzystaniu biomasy lokalnej.   Do tej pory mieliśmy duże problemy z tym i ściągaliśmy biomasę daleko spoza UE z Indonezji. Wprowadziliśmy zasadę, że biomasa lokalna, ale z odległości nie większej niż 300 kilometrów – powiedział.

Tchórzewski poruszył także temat spółdzielni energetycznych i klastrów energii.  Chcemy premiować sytuację taką, żeby energetyka odnawialna była gwarantowana – powiedział. Na jednym małym obszarze powinna funkcjonować biogazownia, technologia fotowoltaiczna i wiatrak tak, aby uzupełniały się wzajemnie. Daje to możliwość zapewnienia ciągłości dostaw z takiego klastra  – dodał.

Źródło: wnp.pl

Zdjęcie: parlamentarny.pl

 

 

 

 

 

 

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE