Targi DREMA 2019, a dokładnie DREMA, Furnica i Sofab 2019 to rozmach i różnorodność. Udowodniły, że przemysł drzewny i meblarski w Polsce mają się dobrze!

Swoją flagową ofertę zaprezentowało blisko 600 wystawców. W ramach targów DREMA: 490 wystawców – 400 z Polski i 90 z zagranicy. W ramach targów Furnica i Sofab: 95 wystawców – 57 z Polski i 38 z zagranicy. Efektownie zaaranżowane stoiska zajęły łącznie 28 700 m2. DREMA – 25 000 m2, Furnica i Sofab – 3 700 m2 powierzchni wystawienniczej. Ekspozycja nowoczesnych maszyn, specjalistycznych urządzeń i narzędzi przyciągnęła do Poznania 15.450 zwiedzających profesjonalistów.

Reklama

W trakcie bloku targów DREMA, Furnica, Sofab 2019, trwających od 10 do 13 września br. można było śledzić najnowsze trendy w przemyśle meblarskim oraz branży obróbki drewna. Zwiedzający odkrywali potencjał nowoczesnych rozwiązań i zgłębiali wiedzę dzięki imponującej ofercie wydarzeń towarzyszących. Warto było wypatrywać dwudziestu produktów nagrodzonych prestiżowym Złotym Medalem MTP, 16 kreatywnych stoisk, za które wystawcy otrzymali wyróżnienia Acanthus Aureus oraz kilkudziesięciu nowości rynkowych.

 Trzy fabryki na żywo

Atutem targów DREMA, Furnica i Sofab jest możliwość zobaczenia maszyn w ruchu. Taką szansę, poza poszczególnymi stoiskami wystawców, stworzyły trzy przestrzenie specjalne, które na czas trwania targów zamieniły się w pokazowe fabryki, prezentując nowoczesne technologie, rozwiązania i maszyny do obróbki drewna. Projekty: Drema Dzieciom, Innowacyjna Kuchnia oraz Tapicernia 4.0 to również strefy edukacyjne, które pozwoliły gościom targów na zapoznanie się z technologiczną stroną procesu produkcji mebli.

W ramach strefy Globalna Innowacja w Kuchni – firma InfoTEC CNC wraz z partnerami (Abrys System, Blum, Frontres, ICA, ITA Tools, Kronospan, Lamello, Schilsner, Drew-Met) zaprezentowali kompleksowy, globalny proces projektowania i produkcji mebli na wymiar. Zainteresowani mogli dowiedzieć się, jak wszechobecna cyfryzacja wpływa na procesy produkcyjne mebli na wymiar oraz jakie stwarza możliwości rozwoju i zwiększania sprzedaży. Zobaczyli także kierunek zmian panujący we wzornictwie oraz przekonali się, jak duże znaczenie przy projektowaniu kuchni ma ergonomia. Mieli również możliwość poznać tajniki wiedzy dotyczące sposobów dobierania dekorów, struktur płyt meblowych, oklein oraz różne alternatywne możliwości ich zastosowania.

Z kolei Tapicernia 4.0 to strefa z gotowymi, nowoczesnymi i zautomatyzowanymi rozwiązaniami służącymi powstawaniu mebli tapicerowanych. Oprócz InfoTEC CNC – firmy koordynującej fabrykę, w strefie zaprezentowano również produkty takich firm jak: Allcomp, Amatec, ITA Tools, Kronospan, PUREKO, Ramaro, TopSolution, Woodinspector.

Podczas wydarzenia Drema Dzieciom można było obserwować proces powstawania mebli dziecięcych od projektu aż po finalne produkty. W akcję zaangażowały się polskie firmy zrzeszone w Stowarzyszeniu Producentów Maszyn, Urządzeń i Narzędzi Do Obróbki Drewna DROMA. Warto podkreślić, że wszystkie meble i akcesoria wyprodukowane w ramach akcji Drema Dzieciom są przekazywane na cele charytatywne do potrzebujących wsparcia Domów Dziecka czy Fundacji.

 Dwa ważne kongresy

Czymże byłaby ekspozycja bez stworzenia uczestnikom możliwości podnoszenia wiedzy i prób udzielenia odpowiedzi na wiele pytań, nurtujących branżę drzewną i meblarską?

Podczas drugiego dnia targów DREMA, FURNICA i SOFAB odbył się IV Ogólnopolski kongres meblarski „Polskie Meble – Konkurencyjna Polska” zorganizowany przez Ogólnopolską Izbę Gospodarczą Producentów Mebli. Tematem przewodnim spotkania były rynki perspektywiczne, które są szansą na dalszy dynamiczny rozwój polskiej branży meblarskiej. W kongresie wzięła udział m.in. Jadwiga Emilewicz.

– To ważny sektor naszej gospodarki dlatego został wpisany do Strategii Premiera Morawieckiego na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Już dziś polskie meble są oceniane jako dobre pod względem designu, jakości i konkurencyjne cenowo, ale jeśli chcemy, aby meble „made in Poland” były wysokomarżowe, muszą być rozpoznawalną marką na całym świecie. Przyszłością branży jest automatyzacja i robotyzacja – musimy podnosić produktywność i budować nowoczesne parki maszyn. Wyzwaniem, które stoi przed producentami mebli wciąż jest rynek pracy i niedostatek pracowników – mówiła Minister Przedsiębiorczości i Technologii.

Z kolei na dzień przed rozpoczęciem bloku wrześniowych targów, z ramienia Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego zorganizowany został Kongres Koopdrew. Konferencja była poświęcona wykorzystania drewna, jako nowoczesnego, ekologicznego i bezpiecznego materiału konstrukcyjnego. W chwili obecnej w wielu częściach świata mamy do czynienia z coraz większym wykorzystaniem drewna w budownictwie.

W Polsce dopiero zaczynamy rozwój tego typu budownictwa, mamy rozpoczęty rządowy program Polskie Domy Drewniane. Wiele musimy jeszcze się nauczyć, aby dojść do takiego poziomu, jak np. w krajach skandynawskich. W jaki sposób możemy to osiągnąć? Takie pytanie postawione zostało ekspertom z krajowych i zagranicznych organizacji oraz instytucji związanych z przetwórstwem drzewnym.

W obu kongresach uczestnicy dopisali i z zainteresowaniem przysłuchiwali się wystąpieniom prelegentów.

 Targi DREMA 2019 to siła kobiet

Wydarzenie „Kobiety branży meblarskiej – Bądź inspiracją, która zmienia świat” zorganizowane zostało przez Ogólnopolską Izbę Gospodarczą Producentów Mebli we współpracy z Grupą MTP.  W spotkaniu, które miało na celu integrację kobiet pracujących w branży meblowej i drzewnej, wzięło udział kilkadziesiąt Pań. W rozmowie „Twoja energia może napędzić cały świat”  swoim ogromnym doświadczeniem w pracy w branży uznawanej za „typowo męską” podzieliła się z uczestniczkami Maria Wegner ze SWISS Krono. Z kolei Danuta Pawlik z Schattdecor Polska, Sylwia Oleńska z Wydziału Technologii Drewna SGGW w Warszawie oraz Anna Dzierżanowska z Kuchnie Halupczok w dyskusji: #womenofpower przekazały wiele cennych uwag i swoich obserwacji wynikających z pracy w branżach zdominowanych przez Panów.

– To pierwsza, ale na pewno nie ostatnia taka inicjatywa integrująca kobiety pracujące w branży meblowej i drzewnej. Konieczna jest walka ze stereotypami, które wciąż są obecne w naszej kulturze. Kobietom nie brakuje umiejętności koniecznych do pracy w tzw. „męskich sektorach”. Panie mają potencjał, który może być impulsem do rozwoju całej branży. Dlatego podejmujemy działania, które mają na celu wsparcie i ułatwienie kobietom budowanie kariery w przemyśle drzewnym i meblarskim – podsumowuje Aleksandra Pawlina-Janyga, która poprowadziła spotkanie.

 Znani i doceniani

Tegoroczna odsłona targów obfitowała w wiele wydarzeń: lubiana i kontynuowana strefa Drema Design, inspirująca Drema Tools, emocjonujące Mistrzostwa Polski we Wbijaniu Gwoździ, Poligon Prezentacji Lakierniczych, Wyczarowane z Drewna, Warsztaty Parkieciarskie, Strefa Wiedzy czy zupełna nowość – Strefa Dom Drewniany. Wartymi uwagi była liczna obecność twórców internetowych – bloggerów, vloggerów i pasjonatów stolarstwa, którzy swoimi umiejętnościami dzielą się z pomocą mediów społecznościowych (Facebook, Instagram, Youtube).

Na targach DREMA, Furnica i Sofab 2019 można było podziwiać: Lidka i Jarka z portalu Dom i Drewno, którzy zorganizowali dwudniowe studio mobilne na żywo. Codzienne pokazy odbywały się także na stoisku firmy Felder, gdzie stacjonował Sławek i Meble Twojego Pomysłu, z kolei na ekspozycji Agencji AMK można było spotkać Przemka z Kępy Marzeń. Portal Drewno.pl zorganizował pierwsze na tak dużą skalę spotkanie digitalowych pasjonatów stolarstwa i na wydarzenie Magia Drewna do współpracy zaproszeni zostali: Alicja Solarska – Alicja w Krainie Drewna, Aneta Bukowska – Starych mebli czar, Helena Lipińska i Agnieszka Baraniok-Lipińska – Helena Majsterkuje, Adrian Hak – HK, Jacek Boborycki i Roman Szosler – Milion Pomysłów na Minutę, Filip Stanowski – Galeria Sztuki Stara Praga & Pracownia Renowacji Mebli Dawnych, Łukasz Giergasz – Stolarnia 5m2, Maciej Kupś i Waldemar Sokalski – Rob in Wood, Mariusz Lipniacki, Mariusz Siwy – Gizmo Garaż, Mateusz Ignacak – Młody Stolarz, Mateusz Wudecki, Paweł Żurowski – Pan Fleks, Rafał Olearczuk – Olo76, Robert Wyskiel, Tomasz Magaj.

Targi DREMA 2019

 Zaproszenie na 2020!

– Przemysł drzewny i meblarski ulega ciągłym transformacjom i stoją przed nim niemałe wyzwania. Na przestrzeni ostatnich kilku lat zmieniły się nie tylko zasady produkcji, ale i oczekiwania klientów. Zagrożeniem dla sektora są również kurczące się zasoby surowca oraz problemy kadrowe. Czy innowacje mogą być odpowiedzią na wyzwania współczesnego rynku? Tak – jeśli pozwolą na oszczędność materiałów, stosowanie zrównoważonej produkcji i produkowanie mebli „szytych na miarę” wymagającego klienta. Przekonać się o tym mogli uczestnicy bloku targów DREMA, Furnica i Sofab 2019. Podczas tegorocznej edycji w Poznaniu zaprezentowana została kompleksowa oferta dla przemysłu drzewnego i meblarskiego – od surowców, materiałów i komponentów do prekursorskich maszyn i urządzeń do produkcji mebli – podkreśla Andrzej Półrolniczak, dyrektor targów. – A jak będzie się kształtować przyszłość branży drzewnej i meblarskiej? Tę kwestię będziemy rozpatrywać podczas kolejnej edycji targów, na którą już serdecznie zapraszam. Warto również odwiedzić targi DremaSilesia w Sosnowcu (17-19 kwietnia 2020).

Przyszłoroczna edycja bloku targów DREMA, Furnica i Sofab odbędzie się w dniach 8-11 września 2020 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij!

Źródło: MTP
Zdjęcia: Fotobueno
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE