Korzyści płynące z zastosowania AI w energetyce są tak liczne, że wdrożenie sztucznej inteligencji to kwestia czasu. Przewidywanie pracy pogodozależnych źródeł, optymalizacja zużycia energii czy bardziej zrównoważone i bezpieczne korzystanie z systemu energetycznego otwiera listę licznych zalet. Sztuczna inteligencja ma jednak także swoje ciemne strony.
Raport „Sztuczna inteligencja w energetyce” to nowa publikacja Agencji Reklamowo-Wydawniczej ARTSMART. Zawiera analizy związane z implementacją AI do systemu energetycznego.
Podpora systemu energetycznego
Możliwość przeprowadzania szczegółowych, nielinowych analiz ogromnych baz danych w czasie rzeczywistym nie jest osiągalna bez AI. Sztuczna inteligencja ma potencjał szybkiego zarządzania skomplikowanymi informacjami, zarządzając przy tym pracą systemu.
– […] przyszłość w elektroenergetyce należy do sztucznej inteligencji, ponieważ potrzeba szybkich i optymalnych decyzji związanych ze sterowaniem rozpływami mocy w sieci dystrybucyjnej będą codziennością naszego życia i pracy – pisze w raporcie dr inż. Bartłomiej Mroczek, Zastępca Dyrektora Departamentu Zarządzania Strategicznego ENERGA S.A.
Czytaj też: Niewykorzystany potencjał biogazu i biometanu wymaga zmian prawnych
Sztuczna inteligencja może monitorować infrastrukturę, wykrywać awarie w czasie rzeczywistym i dostosowywać procesy do zmiennych warunków. To istotny pośrednik w dekarbonizacji systemu, który wymaga stałej kontroli, co wyklucza możliwość blackoutu i utrzymuje efektywność energetyki.
– W perspektywie długoterminowej inwestycje w rozwiązania wykorzystujące AI mogą także zwiększyć innowacyjność i konkurencyjność polskiego sektora energetycznego na rynku międzynarodowym – ocenia Tomasz Małecki, Wiceprezes ds. Strategii PGE Dystrybucja S.A.
Dzięki sztucznej inteligencji możliwe jest też obniżenie kosztów wytwarzania i dystrybucji energią, co wynika ze stałego monitorowania procesów i zoptymalizowanego dysponowania zasobami. Może ona także analizować pracę urządzeń i szybko wykrywać usterki, co przyczyni się do mniejszej awaryjności i wydłuża żywotność elementów systemu.
Sztuczna inteligencja w energetyce jako wyzwanie
Wyzwania dla AI tkwią w trudnościach prawnych, technologicznych i biznesowych.
Celem AI jest zapewnienie możliwie najbardziej efektywnego zrównoważenia podaży i popytu na energię, równocześnie ta technologia wymaga ogromnych ilości energii elektrycznej.
– W październiku 2023 r. w czasopiśmie „Joule” ukazał się artykuł pt. „Rosnący ślad energetyczny sztucznej inteligencji”, w którym autor – badacz Alex de Vries – podkreślił, że boom na technologię AI doprowadzi do zwiększenia popytu na energię do zasilania centrów danych. W opinii eksperta roczne zużycie energii elektrycznej związanej ze sztuczną inteligencją na całym świecie może wzrosnąć o 85,4–134,0 TWh jeszcze przed 2027 r. – czytamy w raporcie.
To oznacza, że AI w ciagu kilku lat zacznie pochłaniać ilości energii porównywalne z całym zapotrzebowaniem Holandii.
Pod kątem prawnym dostrzegalne jest, że decydenci nadal nie rozumieją roli tej technologii, a system prawny nie znajduje rozwiązań dla potencjalnych problemów. Wiele zarządów nie dostrzega korzyści, jaki wiążą się z wdrożeniem tego rozwiązania. Implementacja AI w energetyce będzie wymuszała pozyskanie kadr o odpowiednich kompetencjach.
Czytaj też: Przemysł wapienniczy czeka na CCUS
Obawy pojawiają się również w związku z cyberbezpieczeństwem i ochroną danych. Koszt błędów czy utraty danych w branży energetycznej jest gigantyczny, dlatego nieefektywne wdrożenie AI to znaczące ryzyko. W tym kontekście istotne jest także zapewnienie danych o wysokiej jakości.
– […] branża nie wie, jak sobie poradzić z natłokiem rozseparowanych, rozproszonych w różnych formatach czy też przechowywanych w większości przypadków tylko lokalnie danych. Sprawy nie ułatwiają straty finansowe będące konsekwencją stosowania przestarzałych systemów podatnych na cyberataki i awarie – piszą autorzy raportu.
Kolejne wyzwanie wynika z samego faktu, że ta technologia pochłania duże zasoby finansowe.
Zdjęcie: Archiwum Magazynu Biomasa
Źródło: inteligentnaenergetyka.pl