Powołana z inicjatywy największych europejskich koncernów energetycznych ścieżka certyfikacji Sustainable Biomass Partnership (SBP) dotyczy zrównoważonego łańcucha dostaw biomasy do energetyki zawodowej. Certyfikat SBP dostępny jest w Polsce i obejmuje certyfikację producentów biomasy, firmy handlowe oraz producentów energii.

Sustainable Biomass Partnership to inicjatywa powołana przez siedmiu największych europejskich producentów energii, wykorzystujących biomasę w swoich elektrowniach: DONG Energy, Drax, E.ON, ENGIE (dawniej GDF SUEZ), RWE, Vattenfall oraz HOFOR.

Reklama

Certyfikacja dotyczy przedsiębiorstw, które produkują, handlują lub wykorzystują biomasę do produkcji energii. Celem SBP jest pomoc w zapewnieniu zrównoważonej produkcji biomasy stałej w całym łańcuchu dostaw, która przyczynia się do gospodarki niskoemisyjnej, a ramy systemy SBP pozwalają go osiągnąć. SBP opracowało system certyfikacji, będący potwierdzeniem zgodności z krajowymi oraz unijnymi wymogami prawnymi dotyczącymi pochodzenia biomasy drzewnej i udostępniania danych dotyczących gazów cieplarnianych.

Program SBP został stworzony w oparciu o system FSC i uznaje certyfikację zarówno FSC, jak i PEFC. Celem SBP nie jest zastąpienie tych systemów. Mimo pokrywających się wymogów, certyfikacja FSC i PEFC nie obejmuje pełnego zakresu wymagań certyfikacji SBP – i vice versa.

Certyfikacja SBP jest dowodem na zaangażowanie w legalnie i odpowiedzialne pozyskiwanie oraz dostarczanie biomasy drzewnej.

Więcej na temat SBP: http://www.sustainablebiomasspartnership.org/about-us

Źródło: NEPcon

Zdjęcie: strona SBP

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE