60 tys. zł do wzięcia w programie Stop Smog. Gdzie dają aż tyle?

Stop Smog

Wymiana „kopciucha” i docieplenie budynku poprzez izolację dachu, wymianę drzwi, okien lub modernizację instalacji wentylacyjnej. W Skawinie ruszył kolejny nabór wniosków do rządowego programu Stop Smog. Mieszkańcy mogą otrzymać pomoc o wartości nawet 60 tys. zł.

Stop Smog

Program Stop Smog jest skierowany do mieszkańców gminy Skawina zagrożonych ubóstwem energetycznym ogrzewających dom “kopciuchem”, czyli starym, nieekologicznym piecem. Wsparcie obejmuje także termomodernizację budynku. Docieplenie domu jest niezbędne w celu zmniejszenia zapotrzebowania na opał, co będzie bezpośrednio wiązało się z niższą emisją zanieczyszczeń. Kolejną zaletą jest spadek kosztów ogrzewania budynku, co dodatkowo może zachęcić do skorzystania z dofinansowania mieszkańców znajdujących w trudnej sytuacji finansowej.

Aby otrzymać pomoc, miesięczne zarobki w gospodarstwie wielorodzinnym nie mogą przekroczyć 1500 zł netto na osobę. Maksymalna kwota inwestycji wynosi 60 tys zł, jednak wymagany jest 10-procentowy wkład własny. Przy tak niskich zarobkach może być to kwota zaporowa dla mieszkańców, dlatego przewidziano możliwość odpracowania jej np. w placówkach oświatowych lub rozłożenia na indywidualnie ustalone raty.


Ile pieniędzy na wymianę kotła w drugiej edycji programu Stop Smog?


Jeżeli wniosek zostanie złożony poprawnie, kolejnym krokiem będzie wykonanie audytu energetycznego zgłoszonego budynku. Analiza domu jest niezbędna, by ustalić, jakie prace należy wykonać w celu maksymalnego ograniczenia ubytku ciepła z nieruchomości. Następnie zostanie ogłoszony przetarg, wyłoniony wykonawca inwestycji. Wtedy będzie można podpisać umowę z mieszkańcem.

Skawina jako pierwsza gmina w Polsce podjęła się realizacji programu Stop Smog. Do tej pory całkowicie stermomodernizowano ponad 20 budynków, a w około 40 trwają prace przygotowawcze do wyłonienia wykonawcy. Na realizację programu Stop Smog gmina Skawina otrzymała ponad 11 milionów złotych dofinansowania z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:


Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Autor: Marcin Kozielski, Rzecznik prasowy Urząd Miasta i Gminy w Skawinie
Zdjęcie: shutterstock

This post is also available in: polski

bem