Odmowy zapewnienia przyłączy dla nowych OZE stają się coraz bardziej powszechne. Są jednak rozwiązania, dzięki którym blokada mocy przyłączeniowych przestaje być problemem. Alternatywne sposoby na obrót energią gwarantują, że biogazownia czy farma fotowoltaiczna utrzymają swoją rentowność.

Trend przyspieszający rozwój OZE jest obecnie kluczowy dla utrzymania bezpieczeństwa energetycznego w Polsce. W oczekiwaniu na rozwiązania systemowe, na znaczeniu zyskują mniejsze, rozproszone źródła odnawialne: prywatna fotowoltaika czy biogazownie. Jednak wytwórcy energii odnawialnej od dawna borykają się z problemem, jakim jest uzyskanie mocy przyłączeniowych w systemie elektroenergetycznym.

Reklama

Czytaj też: Ekokredyt w BNP Paribas dostępny jeszcze przez miesiąc


Dlaczego blokada mocy przyłączeniowych staje się tak częsta?

W Polsce powstaje coraz więcej lokalnych wytwórców energii odnawialnych. Rynek ten napędzany jest m.in. systemem dopłat do instalacji prosumenckich, a także, szczególnie w ostatnim czasie, namacalną potrzebą dywersyfikacji źródeł prądu i zmniejszenia zależności od surowców energetycznych pochodzących ze wschodu.

Jednak w miarę tego przyrostu, narasta też problem ze sprzedażą wytworzonej energii – z przyłączeniem ich do sieci, które niestety w większości przypadków nie mają odpowiedniego przygotowania do obsługi OZE. W związku z tym OSD (operatorzy systemów dystrybucyjnych) najczęściej odrzucają wnioski o wydanie warunków przyłączenia wytwórców energii, w tym z OZE.

By rozwiązać tę patową sytuację, potrzebna jest szybka rozbudowa elektroenergetycznej sieci dystrybucyjnej. Inicjatywę w tym obszarze przejęły spółki prywatne. Jedną z nich jest EnercoGrid, operator systemu dystrybucyjnego należący do Grupy Kapitałowej EnercoNet, gdzie przyłączone do sieci dystrybucyjnej podmioty handlowo obsługuje spółka Reo.pl – pomysłodawca Grup Biznesowych skupiających prosumentów, wytwórców i odbiorców zielonej energii.


Czytaj też: Polska planuje marnowanie energii elektrycznej? Niepokojące zapisy w PEP2040


Na czym polega korzystanie z usług prywatnego OSD?

EnercoGrid jako OSD rozwija i utrzymuje niezależną infrastrukturę energetyczną, by zapewnić dystrybucję i obrót energii elektrycznej dla szybko powstających nowych mocy wytwórczych. Poszerza swoją działalność, dzierżawiąc gotowe już i działające sieci od ich obecnych właścicieli, dostosowując je do aktualnych potrzeb lub finansuje rozwój nowej infrastruktury. Dzięki temu wytwórcy zielonej energii nie muszą starać się o przyłącze jedynie do jednego z czterech dużych OSD operujących na Polskim rynku energii, który może nie mieć w planach rozwojowych budowy infrastruktury sieciowej na danym obszarze. Dodatkowo mogą skorzystać z obsługi handlowej prowadzonej przez siostrzane Reo.pl i „zdjąć sobie z głowy” fakturowanie, stany licznikowe czy prognozowanie. Taka komplementarność usług jest szczególnie pożądana wśród wytwórców i odbiorców, którzy w wielu przypadkach swoją uwagę koncentrują na innym rodzaju prowadzonego biznesu.

– Na ten moment łączna zainstalowana moc obsługiwanych przez EnercoGrid przedsiębiorstw wynosi ok. 20 MW. Dla naszych klientów świadczymy usługi dystrybucji w zakresie odbioru wyprodukowanej energii elektrycznej oraz dostarczania jej na potrzeby własne wytwórców i odbiorców, zlokalizowanych na obszarze infrastruktury sieciowej, która położona jest w wielu miejscowościach na terenie całego kraju. W ramach świadczenia usług dystrybucji, prowadzimy kompleksową obsługę klientów – mówi Tomasz Morawski, Dyrektor Operacyjny EnercoGrid.

Obecnie do sieci dystrybucyjnej EnercoGrid przyłączonych jest już bez mała 20 podmiotów w 49 PPE, a energia elektryczna dostarczana jest z 20 elektrociepłowni na biogaz oraz 6 elektrowni fotowoltaicznych. W tej chwili przyłączone do sieci EnercoGrid źródła wytwórcze wprowadzają rocznie do systemu elektroenergetycznego około 140 GWh energii elektrycznej. Sumaryczna moc umowna zamówiona przez odbiorców wynosi około 4 MW, natomiast sumaryczna ilość energii elektrycznej pobieranej przez ww. odbiorców wynosi około 20 GWh/rok.

Rynek Biogazu i Biometanu

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Zdjęcie: Enerco Grid

Źródło: Enerco Grid

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE