Poznajcie Spectre – pierwszy w 100 procentach elektryczny Rolls-Royce. Na rynek ma trafić pod koniec 2023 roku. Równolegle marka zadeklarowała koniec modeli spalinowych do 2030 r. Czy to zapowiedź prawdziwej rewolucji?

VI kongres biogazu

Reklama

Koniec aut spalinowych

Rolls-Royce Motor Cars zaprezentował Spectre – pierwszy w pełni elektryczny samochód, który ma wyznaczać trendy i wskazać nowy kierunek w historii marki.

Zgodnie z deklaracjami firma postanowiła do 2030 roku wycofać ze swojej oferty wszystkie auta z silnikami spalinowymi. Kamieniem milowym i zapowiedzią nowej drogi jest prezentacja Spectre – pierwszego elektrycznego modelu wśród wielu luksusowych samochodów brytyjskiego producenta.


Czytaj też: W 2035 r. koniec aut spalinowych w Nowym Jorku


Pełna elektryfikacja

-Tym nowym produktem deklarujemy nasze zobowiązanie do pełnej elektryfikacji całego portfela produktów do 2030 r. – ogłosił w środę prezes Torsten Müller-Ötvös.

Torsten Müller-Ötvös zapewnił, że rok 2030 to data, od której Rolls-Royce nie będzie produkował i sprzedawał aut z silnikami spalinowymi. I jest to, jak podkreślił prezes, najważniejsza decyzja w przeszło stuletniej historii marki, od czasu gdy 1904 roku Charlesa Rolls i Sir Henry’ego Royce postanowili stworzyć „najlepszy samochód na świecie”.

Spectre

Rolls-Royce Motor Cars nie zaprezentował jeszcze żadnych danych technicznych nowego modelu. Nic też nie wiemy na temat ceny. Wiadomo natomiast, że model Spectre powstanie na bazie platformy stworzonej przez markę. Zanim wejdzie na rynek przejdzie niezwykle wymagający programu testów, w ramach którego przejedzie 2,5 mln km na całym świecie.

Ambicje są ogromne. Brytyjski producent zakłada, że nowy model będzie nie tylko pierwszym ale i najlepszym superluksusowym autem elektrycznym, które, jak podkreślił szef firmy, wyniesie światową rewolucję elektromobilności na nowy poziom.

Spectre to jednak nie pierwszy elektryczny samochód w historii Rolls-Royce’a. Producent luksusowych aut już 2011 roku zaprezentował eksperymentalny model Phantom 102EX.

Czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE